Wystartowała kolejna, czwarta już edycja programu Akademii Liderów Wolontariatu. Uczestnicy i uczestniczki znów będą mieli okazję, by zrealizować w Warszawie swoje projektowe plany!

28 i 29 września odbył się warsztat inaugurujący IV edycję ALW. Spotkanie otworzyły Aneta Birnbaum i Anna Warwas z Fundacji Szkoła Liderów, koordynatorki programu. Grupa została także przywitana przez Barbarę Rogalską, która reprezentowała projekt „Ochotnicy warszawscy”. Kolejny raz mieliśmy okazję pracować w Klubie Sąsiedzkim Wolskiego Centrum Kultury na ul. Młynarskiej 35A.

 Winietki czwartej edycji Akademii Liderów Wolontariatu! Uczestnicy podczas warsztatów

ALW zawsze rozpoczynamy od szkolenia dla grup ochotników, które tym razem poprowadził Kuba Radzewicz. Wolontariusze i wolontariuszki przećwiczyli pracę metodą projektu, uczyli się jak tworzyć zgrane i sprawnie funkcjonujące zespoły i jak efektywnie się komunikować. Podczas programu nie pracujemy metodą wykładową – stawiamy na gry szkoleniowe, które nie tylko angażują całą grupę, lecz także pozwalają lepiej się poznać i zintegrować. A to szczególnie ważne w programie takim jak Akademia Liderów Wolontariatu, który jest otwarty dla wszystkich warszawskich ochotników, którzy skończyli 16 lat. W tym roku na sali warsztatowej najmłodsza osoba była jeszcze w szkole średniej, a najstarsza miała ponad 80 lat!

Uczestnicy podczas warsztatów Uczestnicy podczas warsztatów

Na koniec drugiego dnia zorganizowaliśmy spotkanie z mentorkami grup projektowych – to właśnie one przejęły teraz pieczę nad zespołami. Każdy z nich przez dwa najbliższe miesiące będzie korzystał z ich doświadczenia, dzięki czemu w bezpiecznych warunkach zaplanuje i zrealizuje swój pomysł na działanie. Mentorkami zostały Agnieszka Szelągowska, Agata Gajda i Marta Seredyńska.

Trzymajcie kciuki za uczestników i uczestniczki! O ich projektach z pewnością przeczytacie na portalu już niebawem.

Tekst i zdjęcia: Fundacja Szkoła Liderów


Akademia Liderów Wolontariatu jest realizowana przez Fundację Szkoła Liderów w ramach działania „Przygotowanie i prowadzenie miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej dla wolontariuszy w Warszawie” i jest częścią projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.