Niewielu warszawiaków wie, że ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski, był kapelanem Armii Krajowej okręgu Żoliborz-Kampinos oraz szpitala powstańczego w podwarszawskim Laskach. Przygotowywał na śmierć powstańców, asystował przy ich operacjach, sam znosił rannych żołnierzy do szpitala, udzielał także posługi duszpasterskiej Niemcom i walczącym w ich szeregach Węgrom i Ukraińcom.

Pod koniec powstania, na jednej z kartek przyniesionych przez wiatr, ks. Wyszyński odczytał słowa: „Będziesz miłował”. Skomentował to wówczas następująco: „Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował”. Te słowa, wciąż tak aktualne były inspiracją dla akcji wolontariackiej w ramach, której harcerze i ochotnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego rozdawali przechodniom pamiątkowe kartki z tym ważnym przesłaniem.

Działania zainaugurowało spotkanie wolontariuszy i harcerzy z Metropolitą Warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, który skierował do ochotników specjalne słowa podziękowania. 100 harcerzy i wolontariuszy przy okazji wręczania pocztówek przybliżało warszawiakom i turystom powstańczą historię ks. Wyszyńskiego. Słowa z nadpalonej kartki znalazły się również na szarfie okalającej pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego, przy którym harcerze pełnili honorową wartę.

IMG 0809

Akcja Muzeum została przeprowadzona we współpracy z Organizatorami Zlotu Harcerskiego „Dziś Jest Pojutrze”.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o wolontariacie w Muzeum Mt 5,14, napiszcie do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tekst i zdjęcia: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego


Zachęcamy do bezpłatnej publikacji autorskich tekstów, relacji, wywiadów i fotoreportaży na temat wolontariatu w Warszawie.
Twój artykuł o wolontariacie także może się znaleźć w dziale "aktualności" na Miejskim Portalu Wolontariatu.