To już trzeci rok programu rozwoju wolontariatu w warszawskich bibliotekach.

DSC08623

 

Biblioteki działające na terenie Warszawy coraz częściej stanowią przestrzeń, w której zarówno można wypożyczyć książki, jak i wziąć udział w szeregu ciekawych aktywności prowadzonych przez pracowników lub wolontariuszy. Wolontariat biblioteczny jest działaniem za pomocą którego placówki m.in.: rozwijają swoją ofertę kulturalną, otwierają się na potrzeby i pomysły mieszkańców swojej dzielnicy, promują swoją działalnością w środowisku lokalnym.  

Od 2017 roku realizujemy Program rozwoju wolontariatu w bibliotekach m.st. Warszawy. Trzy lata temu program wspierał 13 filii bibliotek z różnych dzielnic Warszawy, w tym roku udział w programie bierze blisko 50 bibliotek. 

Jakbyśmy mieli powiedzieć co się zmieniło w stosunku do początków programu, to przede wszystkim to, że mało czasu spędzamy na rozmawianiu o tym czy i dlaczego w bibliotekach warto zrobić miejsce dla wolontariuszy, a koncentrujemy się na tym jak zrobić to najlepiej.

W 2019 roku, do programu dołączyły 22 nowe biblioteki (w tym z Bemowa, Żoliborza, Wesołej i Włochów), zagęszczając naszą sieć bibliotek, w których mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą dzielić się swoimi pasjami z różnych dziedzin oferując swój czas, talent, pomysły, pasje, uwagę innym.

Aktualnie jesteśmy na etapie tworzenia Programów Rozwoju Wolontariatu w bibliotekach. Bibliotekarki i bibliotekarze zastanawiają się, jaki typ wolontariatu najbardziej będzie pasował do specyfiki ich placówki i społeczności lokalnej, której biblioteka służy. Analizują ile mają miejsca, które mogą udostępnić na działania wolontariuszy, w jakim czasie otwarcia bibliotek wolontariusze mogą podejmować działania, jaki typ zadań będzie najbardziej aktualny dla wolontariuszy. Uczestnicy programu tworzą także profile wolontariusza, zastanawiając się dla jakich mieszkańców szczególnie warto skierować ich zaproszenie do współpracy z biblioteką.

szkolenie kwiecień

 

Wkrótce pojawi się nowa partia ogłoszeń z zaproszeniami na wolontariat w bibliotekach publicznych!
Szukajcie ich na www.ochtnicy.waw.pl oraz w ulubionych bibliotekach.  


Dowiedz się więcej o specyfice wolontariatu w bibliotekach w naszych innych tekstach:


Sprawdź aktualne ogłoszenia bibliotek, które poszukują wolontariuszy! Wejdź w zakładkę "oferty" i wybierz kategorię „edukacja” albo „kultura”.