III edycja Akademii Liderów Wolontariatu wystartowała. Wolontariusze rozpoczęli prace nad swoimi projektami!

Akademia Liderów Wolontariatu to projekt, który wspiera najaktywniejszych warszawskich ochotników w przekuwaniu pomysłów na społeczne działania w rzeczywistość. Uczestnicy biorą udział w szkoleniu, które pozwala im lepiej przygotować się do realizacji ich własnych projektów. Każda z grup otrzymuje dofinansowanie na swoje działania i możliwość pracy z doświadczoną mentorką, która wspiera zespoły w zaplanowaniu i wdrażaniu działań.

fot. Leszek Nurzyński 9

fot. Anna Warwas 2

Pierwszy weekend marca był dla warszawskich wolontariuszek i wolontariuszy wyjątkowo pracowity. 2 i 3 marca uczestnicy zrekrutowani do Akademii Liderów Wolontariatu wzięli udział w szkoleniu wprowadzającym do programu, które odbyło się w Klubie Sąsiedzkim Wolskiego Centrum Kultury. W ciągu dwóch dni sześć zespołów przyglądało się sobie i swoim pomysłom pod czujnym okiem doświadczonej trenerki, Justyny Józefowicz. Na sali warsztatowej spotkali się wolontariusze z kilku warszawskich organizacji, instytucji i inicjatyw: Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, szkolnego koła wolontariatu w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego, Young Talent Management, Plastikowej Rewolucji, inicjatywy „W górę serca” i Wolskiego Centrum Kultury.     

fot. Leszek Nurzyński 6

Spotkanie otworzyły koordynatorki ALW, Aneta Birnbaum i Anna Warwas, a Karolina Kłosińska z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy opowiedziała uczestnikom i uczestniczkom o wolontariacie,  programie „Ochotnicy warszawscy” i Spółdzielni Kultury. Uczestnicy pracowali metodami warsztatowymi, sprawdzając się w roli liderów, ucząc się sprawnej komunikacji i pracy w zespole. Mieli także okazję poznać tajniki pracy projektowej, wyznaczyć cele i sprawdzić, czego mogą potrzebować w najbliższych tygodniach. W niedzielę każdy z zespołów spotkał się ze swoją mentorką i zaplanował pierwsze działania.

Kolejne spotkanie w ramach Akademii Liderów Wolontariatu zaplanowano na 4 kwietnia. Jesteście ciekawi jakie projekty zrealizują uczestnicy? Śledźcie uważnie portal www.ochotnicy.waw.pl.

Zdjęcia: przekazane przez Fundację Szkoła Liderów


Programy rozwojowe dla warszawskich wolontariuszy realizowane są przez Fundację Szkoła Liderów w ramach działania „Przygotowanie i prowadzenie miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej dla wolontariuszy w Warszawie” i są częścią projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.