Propozycje stażu-tutoringu dla koordynatorów wolontariatu

Nasz program, to szczególna forma wsparcia koordynatorów, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności w zakresie organizowania i zarządzania wolontariatem pod okiem doświadczonych koordynatorów w wybranych warszawskich placówkach. Uczestnicy mają możliwość indywidualnej pracy z mentorem – razem ustalają poprzez jakie aktywności realizowane przez gospodarza stażysta pozyska nowe kompetencje. Staż trwa 15 godzin, które mogą być zrealizowane maksymalnie w okresie 2 miesięcy. Harmonogram odbywania stażu uzgadniają stażysta i gospodarz stażu.

Proponujemy Wam tutoring w dwóch wyjątkowych miejscach: Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym oraz Fundacji Maraton Warszawski.

Pierwsza propozycja szczególnie powinna zainteresować osoby, które chcą poszerzyć swoje kwalifikacje dotyczące organizowania wolontariatu stałego, długoterminowego, zaś Maraton Warszawski, to dobra okazja by pozyskać kwalifikacje związane z wolontariatem akcyjnym, gdyż będziecie uczestniczyć w organizowaniu wolontariatu na PZU Półmaratonie Warszawskim, który odbędzie się 31 marca. Przeczytajcie czego możecie się spodziewać i zgłaszajcie się!

Warszawski Ogród Zoologiczny

Wolontariat Warszawskiego ZOO działa na wielu płaszczyznach od pomocy pracownikom w ich codziennych obowiązkach związanych z opieką nad zwierzętami, poprzez robienie zdjęć, grafik, animacje dla dzieci, organizację działań edukacyjnych dla seniorów i rodzin jak np. spacery lub spotkania literackie ZOOczytane oraz prowadzenie fanpage na Facebooku.

Idealny kandydat na stażystę to osoba pracująca dla instytucji, która szuka wolontariuszy długoterminowych (nie prowadzimy wolontariatu akcyjnego) oraz projektująca swoje działania dla różnych grup wiekowych. Obecnie prowadzimy proces rekrutacji wolontariuszy, który zakończy się w kwietniu, a równocześnie nowi kandydaci na wolontariuszy przejdą szkolenia wewnętrzne mające na celu przygotowanie ich do sezonu. Chcemy również ruszyć z rekrutacją seniorów na wolontariuszy. Jeżeli stażysta planuje podobne działania w swojej instytucji, to może zobaczyć jakie działania zostały podjęte przez ZOO w celu pozyskania chętnych. Stażysta powinien mieć możliwość podjęcia współpracy najpóźniej przed 9 marca.

Staż będzie opierał się głównie na tematach związanych z:

  • różnymi sposobami rekrutacji wolontariuszy,
  • komunikacji z wolontariuszami,
  • sposobami kontroli i ewaluacji ich pracy,
  • metodami rozstania po skończonej współpracy,
  • utrzymaniu zainteresowania współpracą wolontariuszy.

Uwaga! Terminami w których obecność stażysty jest niezbędna są: 9.03 i 13.04 w godz. 12.00-16.00 Pozostałe spotkania będą odbywać się w dni powszednie - tu terminy są do uzgodnienia, jednak muszą się odbyć w nieprzekraczalnym terminie do 15 maja.

Fundacja Maraton Warszawski

Oczywiście wolontariat będzie związany z realizacją zadań związanych z organizacją pracy wolontariuszy w czasie zawodów – PZU Półmaratonie Warszawskim w dniu 31 marca, zatem najlepszym momentem realizacji programu będzie druga połowa marca (do uzgodnienia z gospodarzem stażu).

Staż będzie opierał się głównie na tematach związanych z:

- poznaniem specyfiki pracy grup zadaniowych pracujących podczas imprezy,

- koordynowaniu pracy wolontariuszy w trakcie przygotowania pakietów dla uczestników,

- tworzeniem materiałów informacyjnych dla wolontariuszy,

- zapoznanie z narzędziami wykorzystywanymi podczas pracy z wolontariuszami i liderami,

- pomoc w prowadzeniu Centrum Wolontariatu podczas imprezy.

Liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Jeśli jesteście zainteresowani taką formą szkolenia, bardzo prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i wysłanie go na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 


Wydarzenie jest realizowane we współpracy Miasta Stołecznego Warszawa i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, jako część działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu”, realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy”.