Każdego roku, w dniu 5 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto ustanowione w 1985 przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest to okazja, aby podziękować wszystkim ochotnikom, którzy swoim czasem i zaangażowaniem wspierają różnego typu instytucje, projekty i wydarzenia w stolicy. Do takich wydarzeń z pewnością należały Światowe Dni Młodzieży – warszawskie „Dni w Diecezjach”, podczas których niemal 600 wolontariusz miejskich zaangażowało się w pomoc pielgrzymom przyjeżdżającym do Polski.


Warszawscy wolontariusze na co dzień działają m.in. w domach i ośrodkach kultury, przy ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka, muzeach, organizacjach pozarządowych . Mają ogromny wkład tak w codzienne życie Warszawy, jak i w organizację międzynarodowych eventów, które odbywają się w stolicy. To im dedykowane są dzielnicowe obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza i to im należą się szczególne podziękowania! Wielu warszawskich organizatorów wolontariatu przygotowało dla ochotników specjalne spotkania, uroczystości oraz nagrody.

Święto wolontariatu to również czas dla tych, którzy chcieliby zostać wolontariuszami, podzielić się swoimi umiejętnościami i czasem, a którym brakuje wiedzy o tym jak i gdzie można się zaangażować. To tym osobom dedykowane są Dni Otwarte Wolontariatu w warszawskich instytucjach miejskich. Koordynatorzy wolontariatu oraz wolontariusze chętnie opowiedzą o działalności swoich instytucji, przedstawią czym się zajmują oraz poinformują jak można dołączyć do grona wolontariuszy. Dni Otwarte Wolontariatu przyjmą formę punktu informacyjnego, spaceru edukacyjnego, prezentacji multimedialnej lub seminariów.

Na wolontariuszy czekają również atrakcje przygotowane w ramach Kulturalnego Biletu dla Wolontariusza – I edycji ogólnopolskiego wydarzenia, w ramach którego kilkadziesiąt instytucji z 12 miast Polski zaprasza do siebie aktywnie działających ochotników, dedykując im ponad 2000 różnorodnych propozycji – od biletów na koncerty, po wejścia za kulisy. Akcji towarzyszy konferencja „Wolontariat w kulturze”, która będzie miała miejsce w dniach 5-7 grudnia.