5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zanim skupimy się na Mikołajkach, Bożym Narodzeniu i zaczniemy witać kolejny rok, możemy wspólnie świętować ten szczególny dzień!

Wolontariuszy spotykamy częściej, niż się nam wydaje. Wspierają oni miejskie instytucje i organizacje pozarządowe, stanowiąc cenną pomoc, tak przy wydarzeniach, jak i codziennych zadaniach. Na gotowości i zaangażowaniu ochotników mogą polegać m.in. domy kultury, biblioteki, domy i ośrodki pomocy społecznej, muzea, różnorodne stowarzyszenia i fundacje. Wolontariusze są aktywni podczas wielu koncertów, pikników, festynów i innych wydarzeń – sportowych, edukacyjnych czy kulturalnych. Realizują także działania na rzecz potrzebujących, środowiska czy zwierząt. To właśnie tym wszystkim osobom Warszawa dziękuje 5 grudnia, doceniając ich pasję, uśmiech i chęć działania.

mdw 2018


Stołeczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza rozkrocznie rozrastają się. Dla wolontariuszy szykowane są koncerty, animacje, warsztaty, spotkania ze znanymi osobami. Otrzymują oni dyplomy, nagrody i wyróżnienia. W tygodniu, w którym przypada 5 grudnia, wiele dzielnic przyszykowało specjalne wydarzenia:


Dzielnicowa gala "Wolontariat z Ochotą" odbędzie się już po raz piętnasty. 3 grudnia o na godz. 17:00 Burmistrz Dzielnicy Ochota zaprasza wolontariuszy do Hotelu Radisson Blu Sobieski, gdzie będą mieli okazję wziąć udział w części artystycznej oraz poczęstunku, a także odebrać wyróżnienia za swoją pracę i poświęcenie. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się miejski placówki kulturalne i edukacyjne oraz organizacje pozarządowe.

Również Dzielnica Targówek hucznie obchodzi swój Dzień Wolontariusza. Tam uroczyste obchody organizowane są po raz dziesiąty. Gospodarzem będzie Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego, a współorganizatorami Burmistrz Dzielnicy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej. Tu także nie zabraknie atrakcji w programie, a jego szczególne miejsce zajmuje spotkanie z gościem - dziennikarzem, publicystą i pisarzem – Panem Szymonem Hołownią. To wydarzenie odbędzie się 4 grudnia, o godz. 11:00. Na Targówku nie może oczywiście zabraknąć obchodów w szkołach i przedszkolach. Z okazji święta wolontariatu uczniowie będą organizowali kiermasze i zbiórki charytatywne, tworzyli gazetki ścienne i podsumowywali działania swoich kół wolontariatu.

6 grudnia w Wawerskiej Strefie Kultury odbędzie się Dzień Promocji Wolontariatu. Lokalne stowarzyszenia i fundacje, szkolne koła wolontariatu, Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i Biblioteka Publiczna wspólnie przygotowały wydarzenie, podczas którego przewidziano wręczenie podziękowań dla wolontariuszy, inspirujące wystąpienia ochotników oraz targi wolontariackich ofert. Wiele będzie się działo również w wawerskich szkołach – w tym tygodniu uczniowie zrealizują akcje plakatowe, a także dowiedzą się więcej o idei wolontariatu poprzez happeningi czy specjalnie przygotowane zajęcia.

Śródmiejscy wolontariusze, szczególnie ci, którzy działają na rzecz starszych czy potrzebujących mieszkańców dzielnicy, zostaną zaproszeni do Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego. W środowy wieczór, od godziny 18:00 zespół pracowników Centrum planuje wręczenie wolontariuszom specjalnych dyplomów oraz zaproszenie ich na integracyjne warsztaty, na których będzie można przygotować przysmaki kuchni polskiej, zrobić świąteczne dekoracje lub nauczyć się żonglerki. Udział wezmą zarówno wolontariusze, którzy pracują z Centrum kilka lat, jak i nowo zaangażowani ochotnicy.

W podobnym duchu Dzień Wolontariusza odbędzie się w Dzielnicy Rembertów. Tu o wolontariuszy zadba Ośrodek Pomocy Społecznej, który przygotował kameralne spotkanie, z poczęstunkiem i przestrzenią na integrację ochotników.

Również Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz organizuje lokalne obchody. Tu, pod wodzą OPS-u, odbędzie się kolejny raz dzielnicowe święto, do współorganizacji którego zostały zaproszone placówki oświatowe oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Organizatorzy mają przygotowane dla wolontariuszy wyróżnienia, wystąpienia organizacji pozarządowych działających w obszarze wolontariatu, jak i specjalne występy artystyczne. Start żoliborskich obchodów 5 grudnia o godzinie 13:00 w Urzędzie Dzielnicy przy ul. Słowackiego.

Największą imprezą poświęconą wolontariuszom w południowo-zachodniej części miasta będzie bez wątpienia organizowane 4 grudnia o godz. 18:00 spotkanie "Pomagam, bo... <3 Ursynów", organizatorem którego jest Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego. Ursynowskie organizacje pozarządowe - wchodzące w skład Komisji – oraz zaproszeni partnerzy przyszykowali dla wolontariuszy wspólne warsztatowe aktywności oraz specjalne wyróżnienia. Również 4 grudnia odbędzie się Ursynowskie Forum Wolontariatu dla Szkół Podstawowych.

Atrakcji i wyróżnień nie zabraknie w kolejnej lewobrzeżnej dzielnicy, czyli na Woli. W dniu święta, od godziny 14:00, do Urzędu Dzielnicy Wola zaproszeni są wolontariusze współpracujący z wszystkimi lokalnymi organizacjami i instytucjami. Na Woli nie zabraknie inspirujących spotkań – gościem wydarzenia będzie Pan Marcin Hakiel. Partnerami wydarzenia są domy pomocy społecznej i organizacje pozarządowe.

Szósty raz w oficjalne obchody Dnia Wolontariusza włączy się Praga-Południe. Uroczystość w Szkole Podstawowej nr 397, której współorganizatorami są placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, Centrum Promocji Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Rada Seniorów, odbędzie się 5 grudnia o godz. 17:00. Podczas wieczoru zostanie rozstrzygnięty konkurs "Wyróżniony wolontariusz", mający na celu uhonorowanie osób z Pragi-Południe, które na co dzień pracują bezinteresownie dla dobra innych oraz propagują wolontariat.

Obchody Dnia Wolontariuszy na Bielanach odbywały się jeszcze w czasach, gdy Urząd Dzielnicy nie miał jeszcze wspólnej siedziby. Stąd też wcale nie dziwi wiadomość, że w tym roku bielańska gala odbędzie się już po raz piętnasty! Z okazji jubileuszu podczas gali w dniu 5 grudnia, tytułem "Przyjaciela Bielańskiego Wolontariatu" zostanie uhonorowana jej trójka pomysłodawców i inicjatorów, a będą to ks. Wojciech Drozdowicz, panie Anna Czarnecka oraz Katarzyna Kulik-Cała. Kolejnym punktem wydarzenia będzie wyróżnienie najbardziej zasłużonych dla Dzielnicy wolontariuszy, których kandydatury zgłaszać mogły szkoły, kluby seniora, organizacje pozarządowe czy uniwersytety trzeciego wieku. Gala rozpocznie się o godzinie 16:45 w siedzibie Urzędu Dzielnicy.

Dzielnica Wesoła w tym roku po raz pierwszy będzie miała przyjemność gościć wolontariuszy podczas dedykowanej im uroczystej gali. Organizujący wydarzenia Ośrodek Pomocy Społecznej 6 grudnia chce podsumować wszystkie działania, jakie udało się zrealizować za sprawą ochotników w mijającym roku. Zanim wolontariuszom zostaną wręczone specjalne wyróżnienia, na gali czas gościom umilą występy artystyczne oraz poczęstunek. I Gala Wolontariatu będzie miała miejsce w Centrum Aktywności "Na Spokojnej" od godziny 16:00.

Wiele spotkań z wolontariuszami z okazji ich święta będzie miało miejsce również w dzielnicach Mokotów oraz Wilanów. Na wewnętrznych obchodach spotkają się ochotnicy współpracujący m.in. z Centrum Alzheimera, Domu Kultury KADR czy Centrum Kultury Wilanów.

Już po raz szesnasty impreza z okazji Dnia Wolontariusza odbyła się 1 grudnia w Białołęckim Ośrodku Kultury. Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej, w ramach którego od 2001 roku działa Klub Wolontariusza, zorganizował uroczyste obchody, podczas których nie zabrakło serdecznych życzeń dla ochotników i specjalnych dyplomów. Odbyły się także występy artystyczne i pokaz iluzjonistyczny.

Wszystkim życzymy, by obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przyniosły wiele radości i energii do dalszego działania. Dziękujemy jednocześnie osobom, instytucjom i organizacjom, które organizują i wspierają poświęcone ochotnikom wydarzenia. Obchody święta wolontariuszy w Warszawie uznajemy za otwarte!

 

Opracowanie: Barbara Rogalska