Za nami ósma edycja konkursu na najlepszego wolontariusza województwa mazowieckiego „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Konkurs jest etapem regionalnym ogólnopolskiego konkursu „Barwy Wolontariatu” i jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.

W tym roku na konkurs wpłynęło 60 zgłoszeń. Ocenie powołanej przez marszałka województwa kapituły konkursu podlegały przede wszystkim: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo w działaniach podejmowanych przez wolontariuszy. Członkowie Kapituły niemal jednogłośnie wybrali laureatów:

I miejsce: Wychowankowie grupy VI w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu

Przygodę z wolontariatem rozpoczęli w 2012 roku od wyremontowania pomieszczeń Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Żyrardowie. Dzieci ze Świetlicy poprosiły o pomoc w lekcjach i wspólną zabawę. Tak Rozpoczął się projekt „Mój Młodszy Brat”. Potem przyszły kolejne – współpraca z Fundacją „Mam Marzenie”, Gminnym Ośrodkiem Pomocy w Puszczy Mariańskiej. Sami często pochodzą z trudnych środowisk, mają różne doświadczenia, wiele widzieli i doświadczyli, ale zawsze spotkanie z chorobą, biedą, starości wywołuje w nich jeszcze większy zapał do pomocy. Robią więcej, angażują się bardziej.

I miejsce MBW


II miejsce: Aneta Komisarczuk - Wolontariuszka w Programie Pokoi Rodzinnych Fundacji Ronalda McDonalda

Wolontariat rozpoczęła w 2015 roku, na starcie studiów. Jako wolontariuszka na Oddziale Onkologii i Hematologii odwiedza małych pacjentów, maluje z nimi, gra w gry planszowe, rozmawia. By rodzice choć na chwilę mogli wyjść z szpitalnej sali, pójść samemu zrobić sobie kawę, odetchnąć, porozmawiać, wyżalić się innym rodzicom. Znajduje też czas na setki innych rzeczy: przygotowuje wykłady, jest przewodnikiem dla nowych wolontariuszy, sprząta, parzy kawę i pomaga w organizacji wydarzeń dla pacjentów, rozdaje setki zaproszeń, występuje w przedstawieniach... Aneta to młoda kobieta, przed którą jest WSZYSTKO. Ale to już również kobieta, która rodzi w innych zwątpienie, czy przypadkiem nie zmarnowało się kawałka swojego życia. Bo ona wszystko robi lepiej, wydajniej, jakoś bardziej... Nie marnuje ani godziny swojego czasu. Wszystko ma cel i jest ważne.

II miejsce MBW


III miejsce: Konrad Jóźwik - 23-letni absolwent ekonomii chętnie bierze udział w życiu społecznym Szydłowca i okolic.

Wolontariat jest dla niego możliwością poprawiania życia innych. To bezinteresowna pomoc ludziom, którzy tego potrzebują. Angażuje się w akcje charytatywne, dzięki jego aktywności i działaniom innych szydłowieckich wolontariuszy udało się zebrać ponad 140 000 złotych na leczenie Wioli, Ady, Mateusza, Zuzanny... W latach 2015 – 2017 trzykrotnie został nagrodzony w plebiscycie „Nasz Szydłowiec" w kategorii Człowiek Roku.

III miejsce 2 MBW


Kapituła uznała, że jeszcze trzy zgłoszenia zasługują na uhonorowanie w postaci wyróżnienia.

Renata Bany – jest nauczycielem, pracuje w szkole już ponad 20 lat. Od 1996 roku, czyli od początku pracy zawodowej jest opiekunką Szkolnego Koła PCK w Publicznej szkole podstawowej w Kaleniu. Bardzo bliska jej sercu jest tematyka honorowego krwiodawstwa, którą zaszczepia swoim wychowankom. Efekty widać po wynikach konkursów, w których zajmują oni czołowe miejsca, jak i po fakcie, że rodzice jej obecnych uczniów nadal utrzymują więź z PCK i nadal oddają krew, jako honorowi krwiodawcy.

Katarzyna Frączek – jest wolontariuszką Porozumienia na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie i Grupy Wsparcia TROP. Pracuje z podopiecznymi organizacji, angażuje nowych wolontariuszy, wydaje gazetkę, wygłasza prelekcje w szkołach. Jej współpracownicy mówią, że ponadprzeciętne zaangażowanie Kasi sprawia, że realizacja kolejnych projektów, przedsięwzięć i pomysłów jest o wiele łatwiejsza. Zawsze mogą liczyć na jej pomoc, wsparcie, uśmiech, dobre słowo. Wiedzą, że razem niemożliwe zrobią od ręki, a na cuda trzeba będzie chwilę poczekać.

Łukasz Kalbarczyk – wolontariusz w Przedszkolu Niepublicznym „Tęczowe Ognisko” – Gdy miał 10 lat przyszedł do przedszkole do którego uczęszczał i zaproponował, że będzie dzielił się z dziećmi swoją pasją – czytaniem. Od tego casu z dużą pasją przybliża przedszkolakom klasykę literatury dziecięcej. Robi to w sposób ciekawy i innowacyjny. Po doświadczeniach z wolontariatem z książką w przedszkolu podejmuje również działania w redakcji gazety „Biblioteczne Co Nieco” w Bibliotece Publicznej w Grodzisku Mazowieckim oraz pomaga przy organizacji imprez dla dzieci (noc w bibliotece), a także w świetlicy w swojej szkole.


Konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” stwarza okazję, aby w sposób szczególny podziękować wolontariuszom, na co dzień współpracującym z organizacjami i instytucjami publicznymi. Pokazuje wielobarwność działań społecznych i aktywność wolontariuszy, którzy są obecni niemalże we wszystkich sferach życia społecznego. Nagrody zostały wręczone laureatom w trakcie Gali Konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego 12 października 2018 r.

Wyniki konkursu na poziomie wojewódzkim przekazane zostaną do Centrum Wolontariatu w Warszawie. Mazowieccy laureaci zawalczą o tytuł Wolontariusza Roku w finale ogólnopolskim.

Laureaci MBW

Gratulujemy!


Tekst: Joanna Malarczyk
Zdjęcie użyczone przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie