Punkt Wolontariatu Senioralnego to pierwszego tego typu miejsce w Warszawie, którego celem jest rozwój i wsparcie aktywności mieszkańców miasta w zakresie wolontariatu seniorów. O tym jak działa Punkt, w jakim celu powstał oraz co do działania mogą wnieść wolontariuszki i wolontariusze w wieku senioralnym opowiadają Dominika Witkowska - koordynatorka Punktu oraz Lech Uliasz - kierownik działu z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie".


Jakiego typu miejscem jest CAM „Nowolipie”? Czym ono się charakteryzuje? Dla kogo jest przewidziane?

Lech Uliasz: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" zostało otwarte na początku tego roku i prężnie działa od 10 miesięcy, przede wszystkim na rzecz osób starszych, ale także międzypokoleniowo. Kiedy mówimy o międzypokoleniowości, stawiamy na wszystkie wspólne działania, które będą aktywizowały społecznie młodzież, dorosłych i dojrzałych warszawiaków.

 

A jakie przykładowe działania odbywają się w Centrum?

L.U.: Mamy klubokawiarnię, gdzie można po prostu przyjść, spędzić miło czas i napić się prawdopodobnie najtańszej kawy z ekspresu w Warszawie. Są zajęcia komputerowe dla osób po 60 roku życia jest gimnastyka i inne zajęcia usprawniające. Codziennie odbywają się tu różnego rodzaju warsztaty, związane np. z fotografią, partycypacją społeczną, z wolontariatem. Ponadto, mamy w CAMie przestrzeń pracy dla organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób starszych czy międzypokoleniowości, a nie mogą sobie pozwolić na własną siedzibę.

 

Skąd w takim razie wzięła się idea założenia w CAMie Punkt Wolontariatu Senioralnego?

Dominika Witkowska: W Warszawie jest wiele organizacji, które w sposób szczególny doceniają to, co mogą wnieść do działania seniorki i seniorzy-wolontariusze. Jednocześnie organizacje te potrzebują wsparcia w rekrutacji w środowisku osób starszych. Z drugiej strony jest wiele osób starszych, które chciałyby się w coś angażować , bo przeszły na emeryturę, a więc mają czas i chcą realizować swoje pasje, chcą uczyć się nowych rzeczy. Jednak tak do końca nie wiedzą, jak to realizować w nowej sytuacji życiowej. Punkt ma na celu wsparcie seniorów w doborze najciekawszych dla nich, najbardziej rozwijających działań, w które mogą się zaangażować na zasadzie wolontariatu.

 

Jak seniorzy angażuj się w wolontariat w Warszawie? Czy coś staje na przeszkodzie takiej aktywności?

D.W.: Osoby starsze, które nie mają możliwości skorzystania z Internetu, mogły napotykać trudności w znalezieniu dla siebie oferty wolontariatu. Do tej pory nie było w Warszawie miejsca, gdzie można było spotkać fizyczną osobę, porozmawiać z nią na temat swoich zainteresowań, doświadczenia i która pomogłaby w skierowaniu do odpowiedniej instytucji czy organizacji. Do naszego Punktu Wolontariatu Senioralnego można przyjść, żeby dowiedzieć się, jakie instytucje poszukują aktualnie wolontariuszy. Zdarza się też, że w trakcie takich rozmów wspólnie odkrywamy zasoby osób starszych, ich ukryte pasje czy ciekawe zainteresowania, którymi warto się dzielić z innymi. W efekcie wiele osób, bazując na swoich zainteresowaniach, organizuje spotkania tematyczne, drobne wykłady czy z pasją włącza się w działania organizowane przez różne instytucje. Okazuje się, że w ten sposób seniorki i seniorzy nie tylko rozwijają się, działają społecznie, ale też pokazują innym, jak można żyć aktywnie, tworzyć nowe relacje i czerpać z tego satysfakcję.

 

28 września odbył się w CAMie Targ Wolontariatu – oficjalne otwarcie Punktu Wolontariatu Senioralnego. Brali w nim udział także wolontariuszki i wolontariusze. Czym w takim razie już się zajmują wolontariuszki i wolontariusze Punktu?

D.W.: Działają z nami osoby, które angażują się zarówno w bieżące wsparcie Punktu, jak i - oczywiście wedle własnych chęci i potrzeb - w różne aktywności organizowane przez CAM. Nasi wolontariusze i wolontariuszki zajmują się np. dyżurowaniem w Punkcie, do którego zapraszamy w poniedziałki i środy od godziny 12:00 do godziny 16:00. Wspólnie też budujemy bazę wszystkich organizatorów wolontariatu międzypokoleniowego w Warszawie, po to, żeby rzeczywiście mieć wnikliwą i całościową wiedzę na ten temat i być w stanie każdemu doradzić miejsce, w którym będzie się najlepiej czuł, najbardziej rozwijał i które będzie mu sprawiało największą radość.

 

Dowiedz się więcej o Punkcie Wolontariatu Senioralnego CAM "Nowolipie" oglądając krótki reportaż

 

Wspomnieliście o tym, że możecie przekierować seniorów do konkretnych instytucji/organizacji. Jak wygląda Wasza praca z tymi podmiotami, czy one mogą się do Was zgłosić?

D.W.: Jak najbardziej. W Punkcie szukamy podstawowych informacji o organizatorach wolontariatu w Internecie. Natomiast im więcej wiemy o danej instytucji, o jej potrzebach, o naborach do wolontariatu, tym jesteśmy w stanie bardziej adekwatnie pokierować osoby zainteresowane. Zależy nam na tym, żeby relacje z organizatorkami i organizatorami wolontariatu był jak najbardziej pogłębione. Będziemy spotykać się w CAMie w celu poznawania różnych form wolontariatu oraz sieciowania środowiska organizacji pozarządowych.

 

Czy jest jakaś szczególna zaleta współpracy ze starszymi wolontariuszkami i wolontariuszami?

L.U.: Wiele organizacji już docenia wolontariat osób starszych i wie, że to są często osoby bardziej cierpliwe, a jeśli się angażują, to pozostają przy swojej pracy. Pierwsze wydarzenie otwierające, czyli Targ Wolontariatu, pokazało nam, jak dużo podmiotów jest zainteresowanych tego typu współpracą. Widzę zatem tutaj olbrzymi potencjał. Wiem jednak, że jest wielu organizatorów, którzy z różnych względów nie biorą pod uwagę osób starszych, co prawdopodobnie jest związane ze stereotypami związanymi ze starzeniem się i starością.


D.W.: Każdy rodzaj wolontariatu, , wiąże się ze specyficznymi wyzwaniami dla organizatora. Seniorzy nie są trudną grupą do współpracy. Uważam, że jest wręcz odwrotnie - współpraca z nimi przynosi dużo satysfakcji. Są to osoby, które bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków. Nie zostają wolontariuszami np. po to, żeby dostać certyfikat do pracy. Osobom starszym zależy na rzeczach związanych z wartościami, bo wolontariat to jest coś, co ma w autentyczny sposób wzbogacić życie ich oraz osób na rzecz których działają.

 

I na koniec kluczowa kwestia – co wolontariat daje seniorkom i seniorom?

D.W.: Z moich dotychczasowych kontaktów ze starszymi wolontariuszkami i wolontariuszami wynika, że wolontariat jest dla nich źródłem energii i radości. To jest konkretny cel danego dnia, który powoduje, że chce nam się wyjść z domu. Widzę, jak kształtują się między ochotnikami więzi międzyludzkie i jak nasze wolontariuszki i nasi wolontariusze już nie tylko cieszą się z tego, że przychodzą coś razem robić tutaj w CAMie, ale też umawiają się ze sobą i wspólnie spędzają czas. Kształtują się osobiste relacje międzyludzkie. Wolontariat to więc także lekarstwo na osamotnienie.

 

Punkt Wolontariatu Senioralnego
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, 2 piętro, sala 2.22
Dyżury: poniedziałki i środy, 12.00–16.00
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 22 723 244 421

 

Punkt powstał z inicjatywy m.st. Warszawy, w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” oraz programu „Warszawa przyjazna seniorom”.

Rozmowa: Karolina Kłosińska, Barbara Rogalska