Chcesz zorganizować wolontariat w archiwum, ale nie wiesz od czego zacząć? A może chcesz zostać wolontariuszem w archiwum, ale nie wiesz, co mógłbyś robić? Ośrodek KARTA zaprasza na webinaria, podczas których będzie można dowiedzieć się o tym, jak przebiega praca z wolontariuszami w archiwum społecznym.

KARTA to największe archiwum społeczne w Polsce, w którym już od lat 90. pracują wolontariusze. Z pomocy wolontariackiej przy działaniach archiwalnych korzystają również inne archiwa, instytucje, organizacje dokumentujące historię (np. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Fundacja Praga Gada czy Społeczne Archiwum Warszawy). Wolontariusze w archiwum pomagają w skanowaniu i opisywaniu fotografii, opracowują kolekcje rodzinne, odsłuchują nagrania świadków historii i przygotowują transkrypcje.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in., jakie korzyści płyną z wolontariatu w archiwum, jakie są rodzaje prac, które mogliby podjąć i czy każdy niezależnie od wieku może zostać wolontariuszem? Zdobędą również wiedzę na temat internetowych narzędzi służących do animowania społeczności lokalnej wokół działań archiwalnych oraz poznają darmowe narzędzie służące do opisywania zbiorów archiwalnych.

Terminy i tryb szkolenia:

  • 8.10.2018 (poniedziałek), godz. 18-20: webinarium dotyczące pracy z wolontariuszami,
  • 10.10.2018 (środa), godz. 18-20: webinarium dotyczące animowania społeczności lokalnej,
  • 18.10.2018 (czwartek), godz. 18-20: webinarium z obsługi Otwartego Systemu Archiwizacji.

Zapisy i więcej informacji na stronie. Zapisy są przyjmowane do 23 września (niedziela). 

DARMOWE SZKOLENIA finalll


Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa