Imieniny Jana Kochanowskiego to coroczny literacki piknik organizowany przez Bibliotekę Narodową w Ogrodzie Krasińskich. Impreza trwa przez cały dzień, a w przyjemnych okolicznościach natury spacerujący mogą spotkać się z autorami, kupić książki oraz wziąć udział w pokazach, spotkaniach i wykładach o tematyce literacko – kulturalnej. Piknik wieńczą Mecz poetycki z udziałem znanych polskich aktorów, wykonanie Pieśni świętojańskiej o Sobótce i dansing pod gwiazdami. Imieniny co roku mają swojego „gościa specjalnego”. W tym roku był nim Zbigniew Herbert, wcześniej – Joseph Conrad czy Krzysztof Kamil Baczyński.

Piknik jest organizowany od 2012 roku. Za każdym razem w trakcie wydarzenia obecni są wolontariusze. Imieniny to szansa na zetknięcie się z ideą wolontariatu, spróbowanie swoich sił w tego typu przedsięwzięciu, a także poznanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach (niekoniecznie w swoim wieku). Praca przy Imieninach jest dużo prostsza niż przy zwykłych konferencjach czy targach. Najważniejsze jest, by dobrze się bawić i korzystać z atrakcji, jakie oferuje wydarzenie. Podczas szkolenia, które odbywa się na dzień przed Imieninami, pracownicy Biblioteki Narodowej wyraźnie to podkreślają, a także wskazują, co spośród oferowanych przez wydarzenie atrakcji jest ważne i warte uwagi.

102 103

Wolontariusze przede wszystkim służą swoja wiedzą o wydarzeniu. Dzielą się informacjami, co gdzie się znajduje i jak tam dotrzeć. Z roku na rok Imieniny Jana Kochanowskiego przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających, co jest impulsem dla organizatorów, by wzbogacać program wydarzenia – w tym roku był on rekordowo obszerny. Dlatego najczęstszym pytaniem kierowanym do wolontariuszy, które pada z ust odwiedzających, jest „Co teraz się dzieje?”. Obszar Ogrodu i Pałacu Krasińskich jest stosunkowo niewielki, więc z informowaniem i wskazywaniem drogi dają sobie radę wszyscy. Dodatkowo w dwóch punktach informacyjnych organizator, czyli Biblioteka Narodowa, wystawia różnego rodzaju upominki dla odwiedzających. W zeszłych latach były to cieszące się dużym zainteresowaniem płócienne torby, naklejki, oryginalne zakładki do książek, pocztówki i plakaty zaprojektowane przez Julię Mirny. W tym roku do materiałów papierowych dodano przypinki oraz małe pudełka z grami.

Wolontariusze pomagają również przy scenach, które są ulokowane w kilku punktach w Ogrodzie. Zazwyczaj są to cztery miejsca i każde z nich jest nastawione na nieco innego odbiorcę. Na scenie dla dzieci wolontariusze pomagają prowadzącym w przeprowadzeniu warsztatów i pokazów oraz zachęcają do wspólnej zabawy. Na scenach, na których dyskutują pisarze, poeci i dziennikarze, wolontariusze podają mikrofony, wręczają drobne upominki i dbają o estetykę wokół sceny. W czasie koncertu i dansingu wolontariusze nie pracują – jest to zwieńczenie imprezy i wszyscy bawią się wraz z gośćmi wydarzenia.

312 170

Tegorocznym organizatorem wolontariatu podczas Imienin było Stowarzyszenie Soczewka Kultury, którego celem jest pomoc w zakresie organizacji przedsięwzięć kulturalnych oraz współpraca z instytucjami kultury. Część członków Stowarzyszenia wcześniej było wolontariuszami na Imieninach Jana Kochanowskiego. Wszyscy poznali się na studiach i teraz aktywnie działają na rzecz kultury w Warszawie.


Zdjęcia: Biblioteka Narodowa
Tekst: Julia Więch, Maciej Pajączkowski


Jesteś ciekaw wolontariatu? Sprawdź jego inne oblicza!

Interesuje Cie wolontariat w kulturze? Sprawdź aktualne oferty i #DziałajNaKorzyść! 


 Działasz w organizacji pozarządowej lub instytucji miejskiej w Warszawie, która współpracuje z ochotnikami? Koordynujesz pracę wolontariuszy? Jesteś wolontariuszką/em?

Zapraszamy Cię do współtworzenia działu aktualności na Miejskim Portalu Wolontariatu