W Programie Rozwoju Wolontariatu w Bibliotekach Publicznych w Warszawie, który realizujemy od 2017 roku, bardzo duży nacisk kładziemy na to, żeby wolontariat dobrze wpisywał się w misję danej biblioteki oraz był dopasowany do jej specyfiki. Tylko wtedy bowiem wolontariusze będą mieli poczucie, że są mile widziani, a ich wysiłki są celowe i doceniane. Warszawskie biblioteki, choć zasadniczo realizują te same zadania, bardzo różnią się od siebie, począwszy od liczby pracowników, możliwości lokalowych, a na realizowanym programie kończąc. Dlatego też każda biblioteka pracuje nad swoim własnym, dopasowanym do potrzeb i możliwości, programem rozwoju wolontariatu.

Niezależnie od rodzaju i specyfiki placówki, ważne jest, żeby przyszli wolontariusze czuli się dobrze przyjęci i oczekiwani przez wszystkie osoby tworzące daną instytucję. Żeby tak było, pracownicy bibliotek muszą być do tego dobrze przygotowani. W tym celu odbyliśmy spotkania z zespołami wszystkich bibliotek uczestniczących w programie i rozmawialiśmy o sensie wolontariatu w bibliotekach oraz o tym, jaki wolontariat byłby najbardziej adekwatny do konkretnej placówki.

20180629 150257


Na spotkaniach mówiliśmy o tym dlaczego wolontariat jest ważnym elementem profesjonalnie działającej biblioteki, jak rozwój wolontariatu przyczynia się do poszerzania liczby użytkowników biblioteki oraz jak może wzbogacać jej ofertę. Pracownicy biblioteki dowiadywali się, że wolontariat nie jest rozwijany tylko w bibliotekach warszawskich, ale staje się regularnym elementem funkcjonowania różnorodnych instytucji kultury.

Spotkania były także okazją do tego, żeby zespoły uwspólniały wizję wolontariatu dla danej placówki. Pracownicy bibliotek mieli za zadanie ustalić jak wolontariat może ożywić bibliotekę oraz jakie zadania warto zaproponować wolontariuszom. Dyskutowaliśmy o tym, jakie potencjalne trudności mogą pojawić się, gdy wprowadzany jest wolontariat do instytucji i jak możne na te trudności odpowiedzieć. Teraz bibliotekarze przygotowują na tej podstawie zaproszenia do bycia wolontariuszem w bibliotekach. Już wiemy, że będzie to bardzo zróżnicowana oferta!

 

Dowiedz się więcej o specyfice wolontariatu w bibliotekach w naszych innych tekstach:

Sprawdź aktualne ogłoszenia bibliotek, które poszukują wolontariuszy! Wejdź w zakładkę "oferty" i wybierz kategorię „edukacja” albo „kultura”.