Bezinteresownie pracują na rzecz drugiego człowieka, niosą pomoc potrzebującym, budują więzi oparte na zaufaniu i solidarności – tacy są wolontariusze z Mazowsza. Ich zaangażowanie i altruizm warto propagować i nagradzać. Temu służy kolejna już edycja konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”, który ma wyróżniać najlepszych wolontariuszy na Mazowszu. W tym roku termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 września br.

Nominowani do konkursu mogą być zarówno pojedynczy wolontariusze, jak i grupy czy całe rodziny. Liczy się każda aktywność w dowolnym obszarze życia społecznego. Kandydatów mogą zgłaszać: organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe i samorządowe, a także podmioty, które realizują program wolontariatu prawniczego czy też osoby fizyczne korzystające z pomocy wolontariuszy. Możliwe jest również zgłoszenie własnej kandydatury. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 września br. Jeden podmiot może wskazać od 1 do 5 kandydatur (każdą na osobnym formularzu).

MBW 2018

W zeszłym roku do konkursu zgłoszono aż 57 kandydatur. Tytuły najlepszych wolontariuszy na Mazowszu trafiły do trzech grup wolontariuszy: Zespołu Opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa przy Caritas Diecezji Radomskiej, wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie oraz wolontariuszy działających przy Sierpeckim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka „Szansa na Życie”.

I miejsce 2017 – Wolontariusze Zespołu Opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa przy Caritas Diecezji Radomskiej

Grupa istnieje od ponad 25 lat. Założycielki – Teresa Urban i Ewa Ways, choć skończyły już 80 lat, z pasją i zaangażowaniem działają na rzecz innych ludzi. Zespół opieki liczy 13 kobiet, które odwiedzają podopiecznych hospicjum kilka razy w tygodniu. Każda z wolontariuszek ma na swym koncie tysiące godzin przy łóżku chorego. Mimo to twierdzą, że to nie one pomagają innym, to chorzy pomagają im – czuć się spełnionymi i potrzebnymi.

II miejsce 2017 – „Dziewczyny ze Strażackiej” – Grupa wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy to placówka resocjalizacyjna, do której trafiają dziewczęta kierowane wyrokiem sądu. Wolontariat daje im szansę, by przez działanie z innymi uczyć się nowych sposobów zachowania, budować empatię, wzmacniać swój potencjał i poczucie własnej wartości. Od 4 lat są wolontariuszkami w Domu Dziecka Niewidomego w Warszawie, gdzie realizując wiele działań, zyskały sympatię i wdzięczność podopiecznych, a same doświadczyły, że przez pomoc innym można pomagać też sobie.

III miejsce 2017 – Wolontariusze Działający przy Sierpeckim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka „Szansa na Życie”

Grupa liczy około 50 osób – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studentów oraz osób dorosłych. Ich główne działanie to pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym. Kierują się wrażliwością oraz troską o drugiego człowieka. Wolontariat stwarza im szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, zdobycia doświadczenia w nowych dziedzinach, zawarcia przyjaźni, wywierania wpływu na zmiany społeczne i zaangażowania się w działania na rzecz społeczności lokalnej.

Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie. „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” to regionalny etap ogólnopolskiego konkursu Sieci Centrów Wolontariatu w Polsce. Najlepsi wolontariusze na Mazowszu zostają automatycznie finalistami tego konkursu i zawalczą o tytuł Wolontariusza Roku!

Aby zgłosić kandydata należy przesłać formularz zgłoszeniowy na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Okrzei 35 – osobiście lub za pośrednictwem poczty lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Do formularza należy dołączyć opis działalności wolontariusza/wolontariuszy w postaci np. wspomnienia, relacji czy pamiętnika. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 września 2018 r.

Wręczenie nagród i wyróżnień planowane jest w październiku podczas gali konkursu „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”.

Szczegółowych informacji udziela Biuro Dialogu Obywatelskiego w Departamencie Organizacji UM WM pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub nr tel: (22) 59 79 679. Można też zajrzeć na stronę www.dialog.mazovia.pl.


Tekst: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie