Rozstrzygnięta została I odsłona tegorocznej edycji konkursu „Pokaż się z dobrej strony”, którego celem jest promowanie dobrych ofert współpracy kierowanych do wolontariuszy.

W ramach konkursu zapraszamy wszystkie warszawskie podmioty uprawnione do korzystania ze świadczeń wolontariuszy, do zamieszczenia w serwisie www.ochotnicy.waw.pl ofert współpracy. Konkurs "Pokaż się z dobrej strony" ma uzmysłowić osobom odpowiedzialnym za współpracę z ochotnikami, jak ważnym elementem organizacji wolontariatu jest skuteczna rekrutacja. Formułowanie oferty to pierwszy krok w nawiązaniu relacji z potencjalnym wolontariuszem. Spośród zgłoszonych propozycji, organizatorzy konkursu już drugi rok wybierają najciekawsze, najstaranniej przygotowane oferty, a ich autorzy pod koniec roku zostaną nagrodzeni wyróżnieniami za zdobycie I, II, III miejsca.

W 2017 roku podczas "Dnia Koordynator Wolontariatu" w konkursie wyróżniliśmy:

  1. Fundację Mary i Max - zwycięska oferta charakteryzowała się precyzją formułowania, czytelnością i szczegółowością. Organizacja dawała również potencjalnym wolontariuszom możliwość kreatywnego udziału w wolontariacie.
  2. Warszawski Ogród ZOOlogiczny, doceniony za dokładny i pomocny dla wolontariuszy opis prac, którymi mogą wesprzeć Ogród.
  3. Warszawski Szpital dla Dzieci (III miejsce), za bardzo rzetelne przygotowanie oferty dostępnej dla wszystkich grup wiekowych, wsparcie wolontariuszy, dokładny opis działań, ciekawą narrację użytą w opisie działań. 

Dziś mamy przyjemność przedstawić kolejnych organizatorów, którzy szczególnie zwrócili uwagę Kapituły konkursu. Wybraliśmy trzy propozycje współpracy dla wolontariuszy, opublikowane na wiosnę w serwisie www.ochotnicy.waw.pl. Laureatami zostały oferty przygotowane przez: Muzeum Warszawy, Fundację Wszystkie Mazurki Świata oraz Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Muzeum Warszawy - "Zostań wolontariuszem na otwarcie drugiej części wystawy głównej w Muzeum Warszawy"

MUZEUM Warszawy

Wyczerpująco opracowana oferta adresowana do odbiorcy, który już na wstępie ma jasno wyszczególnione zadania jakich się podejmie. Ciekawe zestawienie zadań, począwszy od szkoleń a skończywszy na sprawowaniu opieki nad artystami. Jasno określony czas do zagospodarowania. Wyczerpujący opis projektu z bogatym warsztatem edukacyjnym i tematycznym. Wiadomo kogo szuka Muzeum i co daje w zamian. Ciekawe i zwięzłe treści z dokładnym opisem dla potencjalnego wolontariusza.
Na uwagę zasługuje m.in.: dokładny czas trwania wolontariatu z określeniem godzin. Wolontariusz już na początku widzi wyszczególnione zadania jakie są do wykonania, wraz z opisem projektu, w jakim będzie brał udział. Całość jest przejrzysta i klarowna.

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata - "Wolontariat przy wiosennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata"

Mazurki


Ciekawa oferta, zaprezentowana w interesującym stylu. Przedstawiająca święto muzyki w przestrzeni miejskiej czyli coś dla oka i ucha. Już na wstępie widać kim powinien być potencjalny wolontariusz. Wielość proponowanych działań daje okazję do włączenia się w liczne działania wolontariackie.
Na uwagę zasługuje m.in.: ciekawa forma zachęcenia do wolontariatu i przedstawienia zadań budząca zainteresowanie odbiorcy. informacje nt. projektu skłaniają do wzięcia udziału w przedsięwzięciu . Możliwość tworzenia Festiwalu pobudza wyobraźnie i skłania do podjęcia wyzwań stawianych przez organizatora jakim jest otwartość na kreatywność ochotnika do własnej inicjatywy.

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy - "Poszukiwani wolontariusze do pomocy dzieciom w nauce"

OPS Mokotów

Przedstawiona oferta ośrodka pokazuje już na wstępie, kim powinien być wolontariusz chcący udzielać pomocy i wsparcia. Jakie cechy osobowości mają znaczenie w jakże trudnych decyzjach jakim jest praca z dziećmi. Opis projektu przedstawiony został w sposób wyczerpujący i jasny. Jakie dodatkowe wymagania powinien posiadać potencjalny ochotnik i jaką odpowiedzialność ponosi wolontariusz podczas systematycznej pracy z dziećmi. Jak ważną rolę będzie odgrywało wsparcie wolontariusza.
Propozycja trudnego, ale jakże cennego wolontariatu, bo na rzecz dzieci i rodzin objętych specjalistycznym wsparciem. Jednakże autorom udało się w zachęcający sposób przedstawić tą propozycję. Na uwagę zasługuje przemyślana oferta wsparcia wolontariuszy, co jest szczególnie istotne w tego rodzaju pracy.

 

Wyróżnione oferty zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji konkursu. Skład finalistów uzupełniony zostanie o wybrane oferty z dwóch kolejnych głosowań: lato i jesień.

Szukasz wsparcia w napisaniu dobrego wolontariackiego ogłoszenia? Chcesz się dowiedzieć jak rozpocząć rekrutację wolontariuszy? Skorzystaj z oferty wsparcia organizatorów wolontariatu: konsultacji, poradnictwa, szkoleń czy bezpłatnej infolinii!

Działanie prowadzone jest w ramach projektu „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.