Maj okazał się być bardzo pracowitym miesiącem dla warszawskich wolontariuszy – szczególnie dla tych, którzy postanowili wzmocnić swoje kompetencje i wzięli udział w szkoleniach w programie „Pomagam – Zyskuję”.

Tuż po wyjątkowo długiej w tym roku majówce ruszyliśmy ze szkoleniem z komunikacji interpersonalnej. Agnieszka Szelągowska spotkała się z ochotnikami w Domu Kultury KADR 7 maja i wzmocniła kompetencje grupy w tym zakresie. 19 maja był dniem na poznawanie zasad i specyfiki pracy w grupie. W tym dniu kilkoro zmotywowanych uczestników w MAL-u Piaskownica mogło przekonać się o tym, jak ważna jest komunikacja i wymiana wiedzy w zespole, jak motywować członków grupy i nie pozwolić im poddać się zniechęceniu. Uczestnicy z pewnością zaniosą tę wiedzę do swoich grup wolontariackich.
Nad całością czuwała Anna Łukawska Adamczyk, z którą ochotnicy mieli okazję spotkać się 29 maja, przy okazji szkolenia z zakresu współpracy z wolontariuszami. Tym razem grupę ugościł MAL Żoliborz, a grupa poznała i omówiła standardy pracy z wolontariuszami i wymieniła się dobrymi praktykami w tym zakresie.

Maj był pracowitym miesiącem także dla tych, którym marzyło się zdobycie uprawnień kierownika lub wychowawcy wypoczynku. Oba kursy wystartowały 25 maja, kurs wychowawców będzie miał swój dalszy ciąg jeszcze na początku czerwca. Te szkolenia pozwalają na bezpłatne zdobycie uprawnień, które przydadzą się nie tylko w czasie zadań wolontariackich, lecz także umożliwią zaangażowanie się w wakacyjne wyjazdy wszystkim tym, którzy znakomicie odnajdują się w pracy z młodzieżą i z dziećmi. Kursy prowadzi Chorągiew Stołeczna ZHP, z przedstawicielami której na pewno się jeszcze spotkacie – to nie jedyne szkolenia, które zaplanowano we współpracy z harcerzami.

Czerwiec to czas sesji na studiach, końca roku szkolnego i... intensywnej pracy w "Pomagam – Zyskuję"! Czerwcowe szkolenia zainauguruje druga część kursu wychowawców wypoczynku w Chorągwi Stołecznej ZHP – dzielni ochotnicy zdobędą uprawnienia i część z nich z pewnością jeszcze w tym miesiącu wyjedzie z grupami kolonijnymi.

Już w najbliższy czwartek, Aleksandra Daszkowska-Kamińska wprowadzi ochotników w świat przywództwa - wtedy bowiem odbędzie się szkolenie z umiejętności liderskich. Wolontariusze sprawdzą obszary odpowiedzialności lidera i to, na czym polega jego rola i za co jest odpowiedzialny, sprawdzą też rolę lidera w kontekście pracy zespołowej.

Czas: 7 czerwca, 16:00-21:00
Miejsce: MAL Żoliborz

Kolejne szkolenie jest skierowane do wszystkich tych wolontariuszy, którzy zastanawiają się jak skutecznie angażować i motywować osoby zagrożone wykluczeniem, jak doceniać różnorodność, dzielić się odpowiedzialnością i jak budować włączające relacje. Poprowadzi je Anna Łukawska-Adamczyk.
Czas: 20 czerwca, 16:00-20:00
Miejsce: MAL Żoliborz

Czerwiec z Pomagam – Zyskuję zamkniemy szkoleniem z animacji dzieci i młodzieży. Wolontariusze nie tylko wzmocnią swoje kompetencje w roli animatora, lecz także będą mieli okazję przećwiczyć część gier i zabaw z trenerką – Anną Łukawską-Adamczyk.
Czas: 23 czerwca, 11:00-14:00
Miejsce: MAL Piaskownica

Zgłoszenia na szkolenia są przyjmowane poprzez formularz na stronie. W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką programu „Pomagam – Zyskuję” – Aneta Birnbaum Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Program „Pomagam-Zyskuję” jest częścią projektu "Ochotnicy warszawscy", a jego bezpośrednim realizatorem jest Fundacja Szkoła Liderów. Założeniem programu jest zaproszenie wolontariuszek i wolontariuszy współpracujących z warszawskimi organizacjami i instytucjami do korzystania z całorocznej, różnorodnej i bezpłatnej oferty szkoleń i warsztatów. Wszystkie zajęcia są przygotowywane i przeprowadzane przez wyspecjalizowanych trenerów od lat współpracujących z Fundacją Szkoła Liderów.