Jeśli gdzieś na trasie Warszawa - Łowicz - Łódź - Sieradz - Wieluń - Opole spotkasz kolorowo ubranych rowerzystów w strojach przypominających clownów, nie bądź zdziwiony. To „Doktor clown” kręci nosem – czyli niecodzienna inicjatywa wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”, którzy za pośrednictwem barwnej sztafety rowerowej i radosnych happeningów będą promować „Terapię śmiechem” małych pacjentów oraz zapraszać na Festiwal Uśmiechu Fundacji „Dr Clown”.

rower4

To będzie niecodzienna wyprawa rowerowa. Kolorowi „doktorzy clowni” – wolontariusze Fundacji „Dr Clown” specjalną sztafeta rowerową wyruszą z Warszawy do Opola, przewożąc niezwykły „ładunek” – symboliczny czerwony nos – swój znak rozpoznawczy . Po drodze będą spotykać się z mieszkańcami i prezentować kolorowe happeningi. Wszystko po to, by promować „Terapię śmiechem”, która na co dzień prowadzą w szpitalach i placówkach specjalnych w całym kraju. I zapraszać na Festiwal Uśmiechu, wielkie święto radości, organizowane co roku w czerwcu przez Fundację w celu promowania pozytywnego podejścia do życia i zbierania środków na „Terapię śmiechem” chorych dzieci w szpitalach.

Niecodzienna sztafeta wystartuje 28.04 o godz. 11 z warszawskiego Placu Zamkowego i przejedzie trasą Warszawa - Łowicz - Łódź - Sieradz - Wieluń - Opole w dniach 28.04-2.05. To symboliczna trasa, ponieważ w tym roku Festiwal Uśmiechu odbędzie się nie tylko w stolicy, ale również w Opolu.

– By wzmocnić promocję Festiwalu Uśmiechu oraz podkreślić fakt, że po raz pierwszy odbędzie się, obok stolicy, również w Opolu, odbędzie się symboliczne przekazanie czerwonego nosa z Warszawy do Opola. Akcja nawiązuje do ognia olimpijskiego, którego płomień jest przenoszony przez olimpijską sztafetę do miejsca rozgrywania igrzysk w danym roku. Niczym ogień olimpijski czerwony nos zostanie przewieziony do miast w których, także w tym roku planowana jest organizacja „Festiwalu Uśmiechu”. Kilometry na rowerach pokonywać będą wolontariusze Fundacji „Dr Clown” ubrani w swoje kolorowe stroje. Na trasach przejazdu będą spotykać się z „doktorami clownami” z innych miejscowości i prowadzić niecodzienne happeningi promujące miasta, Fundację i Festiwal – opowiada Marta Szewerda, Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown” w Opolu i koordynatorka akcji.

W Łowiczu, Łodzi, Sieradzu, Wieluniu, Warszawie i Opolu oraz podczas przystanków na trasie przejazdu "doktorzy clowni" będą prowadzić kolorowe happeningi. Towarzysząca im improwizacja, narzędzia pracy wykorzystywane na co dzień w szpitalach, placówkach specjalnych będą w atrakcyjny sposób przybliżać widzom i uczestnikom "Terapię śmiechem", podkreślać, jak ważny jest śmiech w procesie leczenia, ale także zachęcać do udziału w najbarwniejszej imprezie. W Łodzi i Sieradzu „doktorzy clowni” na dłużej zabawią z happeningami w przestrzeni miejskiej, odwiedzą także małych pacjentów w szpitalach.

„Doktor clown” kręci nosem. Kolorowa sztafeta rowerowa Fundacji „Dr Clown” – rozkład jazdy:
Trasa: Warszawa -> Łowicz - Łódź - Sieradz - Wieluń - Opole
28.04 Warszawa -> Łowicz
29.04 Łowicz -> Łódź
30.04 Łódź -> Sieradz
1.05 Sieradz -> Wieluń
2.05 Wieluń -> Opole

Wolontariuszki Fundacji Dr Clown w szpitalu z podopieczna


Fundacja „Dr Clown” realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami niosą uśmiech i za pomocą interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. Każdego roku „doktorzy clowni” docierają do 60 000 podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Zobacz także jak wyglądała inna z akcji Fundacji "Dr Clown" - "Pociąg do uśmiechu"

Chcesz pochwalić się swoim działaniem w wolontariacie? Zapraszamy do współtworzenia miejskiego portalu wolontariatu!