To będzie podróż za więcej niż jeden uśmiech. Pierwszego dnia wiosny pasażerowie wybranych pociągów będą mogli spotkać niezwykłe postaci – „doktorów clownów”, czyli wolontariuszy-specjalistów od „leczenia śmiechem”. Będą oni rozdawać uśmiechy, zachęcać do wspierania „Terapii śmiechem” chorych dzieci i pokazywać, jak niezwykłą moc ma uśmiech. To wszystko w ramach „Pociągu do uśmiechu” – akcji Fundacji „Dr Clown” i spółek z Grupy PKP.

Kilkuosobowe ekipy wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” zawitają 21 marca do 11 pociągów, których trasy obejmują m.in. Białystok, Bielsko-Białą, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice , Łódź, Opole, Sosnowiec, Sieradz, Szczecin, Toruń i Warszawę. Kolorowo ubrani „doktorzy clowni” będą prowadzić interaktywne zabawy i animacje wśród pasażerów, prezentować elementy iluzji i klaunady, które na co dzień wykorzystują w „Terapii śmiechem”. Rozdadzą pasażerom czerwone noski, swój charakterystyczny atrybut oraz recepty na uśmiech z nietypowymi „zaleceniami lekarskimi”.

Warto mieć „Pociąg do uśmiechu”! W Fundacji „Dr Clown” już od 19 lat udowadniamy, że śmiech to najlepsze lekarstwo. Dlatego przynosimy uśmiech chorym w szpitalach oraz innym osobom, które szczególnie mocno go potrzebują. Pierwszego dnia wiosny spotkamy się z pasażerami, by pokazać, jak magiczną moc ma uśmiech i dlaczego warto wspierać „Terapię śmiechem” – komentuje Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.

Pociąg do uśmiechu 2017

Pociąg do uśmiechu 2017 2

Śmiech ma szereg dobroczynnych właściwości, po które sięgają „doktorzy clowni”, by pomagać podopiecznym podczas regularnych wizyt w ramach „Terapii śmiechem”. Śmiech stymuluje układ odpornościowy, mobilizuje organizm do walki z chorobą, przyspiesza rekonwalescencję. Dotlenia, poprawia nastrój, koncentrację i kondycję psychiczną. Akcja „Pociąg do uśmiechu”, której partnerami są PKP SA, PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe, ma zachęcać do podarowania tego niecodziennego leku chorym dzieciom i seniorom w szpitalach i placówkach w całej Polsce. Można to zrobić, przekazując datek na stronie www.pomagam.drclown.pl i przywrócić uśmiech podopiecznym Fundacji.

wolontariuszka Fundacji z podopieczną w szpitalu

wolontariusze Fundacji z podopiecznym w szpitalu

Fundacja „Dr Clown” realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami niosą uśmiech i za pomocą interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. Każdego roku „doktorzy clowni” docierają do 60 000 podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.