7 grudnia br. w Domu Innowacji Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy” odbył się „Dzień Koordynatora Wolontariatu”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu i zespołu Ochotników Warszawskich Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń warszawskich koordynatorów i koordynatorek wolontariatu oraz nawiązania nowych znajomości.

Przy okazji każdego spotkania, czy to są warsztaty, czy spotkania kawiarniane, czy debaty, zachęcamy i dajemy przestrzeń na to żeby ludzie rozmawiali, żeby się wymieniali kontaktami, żeby się wspierali w działaniach wolontariackich, dzieli się wolontariuszami, szczególnie przy działaniach akcyjnych. – mówi Dariusz Pietrowski, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.

Podczas spotkania odbyła się debata „Koordynator wolontariatu – zawód przyszłości?”. Ponadto zostały wręczone nagrody przyznane w ramach konkursów „Pokaż się z dobrej strony” i „Koordynator wolontariatu”. W skład kapituły obu konkursów weszli: członkowie Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu oraz przedstawicielka zespołu Ochotników Warszawskich.

Celem konkursu "Pokaż się z dobrej strony" jest promowanie bardzo dobrych ofert kierowanych do wolontariuszy za pomocą Miejskiego Portalu Wolontariatu - www.ochotnicy.waw.pl. Konkurs miał uzmysłowić osobom odpowiedzialnym za współpracę z wolontariuszami jak ważnym elementem jest skuteczna rekrutacja ochotników. Formułowanie oferty to pierwszy krok w nawiązaniu relacji z potencjalnym wolontariuszem.

Pomysł na ten konkurs chodził nam po głowie od jakiegoś czasu i wspólnie z zespołem Ochotników Warszawskich Centrum Komunikacji Społecznej mieliśmy właśnie taki pomysł, że warto dla promocji, dla podniesienia prestiżu działań wolontariackich, promować, pokazywać dobre przykłady ofert pracy dla wolontariuszy, które przygotowujecie, które przygotowują wszystkie zainteresowane współpracą z wolontariuszami organizacje. Jest to tak naprawdę pierwszy krok do udanej rekrutacji. – mówi Dariusz Pietrowski.

W konkursie nominowane zostało 9 organizacji, które zamieściły za pośrednictwem portalu Ochotnicy Warszawscy ofertę wolontariatu: Fundacja Mary i Max, Orkiestra Sinfonia Varsovia , Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu, Warszawski Szpital Dziecięcy, Fundacja Poland Bussines Run, Warszawski Ogród ZOOlogiczny, Habitat for Humanity Poland, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod Skrzydłami”.

III miejsca zajął Warszawski Szpital dla Dzieci, doceniony za bardzo rzetelne przygotowanie oferty dostępnej dla wszystkich grup wiekowych, wsparcie wolontariuszy, dokładny opis działań, ciekawą narrację użytą w opisie działań.

II miejsce zajął Warszawski Ogród ZOOlogiczny, doceniany za dokładny i pomocny dla wolontariuszy opis prac, którymi mogą wesprzeć Ogród.

I miejsce zdobyła Fundacja Mary i Max. Zwycięska oferta charakteryzowała się precyzją formułowania, czytelnością i szczegółowością. Organizacja daje również potencjalnym wolontariuszom możliwość kreatywnego udziału w wolontariacie.

 PC10190jpeg

Zaczęliśmy naszą działalność stosunkowo niedawno, bo pięć lat temu. Zaczynaliśmy jako malutkie stowarzyszenie, które powstało ze studentów psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. My skończyliśmy studia i mieliśmy takie marzenie, żeby coś dalej zrobić z naszymi pomysłami dotyczącymi pracy z młodzieżą i dorosłymi osobami z autyzmem i zespołem Aspergera. - mówi Kinga Wojaczek, reprezentująca fundację Max i Mary. Tym właśnie zajmują się nasi wolontariusze, dostarczają doświadczeń tego, co to znaczy mieć przyjaciela, kolegę. Po ich stronie jest właśnie myślenie jak tych doświadczeń dostarczyć. - dodaje.

Po wręczeniu nagród rozpoczęła się debata „Koordynator wolontariatu – zawód przyszłości?”. Moderujący spotkanie, Paweł Oksanowicz, zaprosił do rozmowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kierowniczkę projektu Ochotnicy Warszawscy oraz dr Marzenę Fryczyńską, specjalistkę HR i kierowniczkę studiów Instytutu Kapitału Ludzkiego na SGH. W rozmowie wzięli również udział zgromadzeni na sali koordynatorzy i koordynatorki wolontariatu warszawskich instytucji, którzy chętnie dzieli się swoimi doświadczenia i spostrzeżeniami dot. swojego stanowiska pracy.

 PC10151jpeg PC10155jpeg

Kolejnym punktem programu były podziękowania skierowane do organizatorów wizyt studyjnych, które odbyły się w tym roku oraz rozstrzygnięcie konkursu "Koordynator wolontariatu", którego celem jest promocja wolontariatu oraz docenienie roli organizatorów wolontariatu – koordynatorów, którzy na co dzień pracują z wolontariuszami, kierują ich pracą, wspierają, pomagają dokonywać właściwych wyborów w podejmowaniu aktywności wolontariackiej.

III miejsce zajęła pani Anna Całusińska, koordynatorka wolontariatu Sinfonia Varsovia.

II miejsce zajęła pani Iwona Miller z Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa.

I miejsce zajęła pani Kalina Czwarnóg z Fundacja Ocalenie.

 PC10262jpeg

Pani Kalina zapytana o to co by doradziła osobie, która dopiero rozpoczyna swoją pracę jako koordynator wolontariatu mówi: Ja bym namawiała do tego, żeby zanim taka osoba zacznie organizować wolontariat, to żeby sama trochę pobyła wolontariuszem/wolontariuszką, bo uważam, że zupełnie innej perspektywy się nabiera i jest to perspektywa ważna, potrzebna i dużo wnosząca do tej pracy. Jako najważniejsze wartości wynikające z wolontariatu wskazuję natomiast: otwartość na innego człowieka, empatia i szerokie horyzonty.

O najważniejszych wartościach wynikających z wolontariatu mówi także Dariusz Pietrowski:
Dla mnie jedną z takich wartości jest „obywatelskość”. Wolontariat zachęca, sprawia, że ludzie stają się bardziej aktywni jako obywatele, bo się udzielają, bo wychodzą z domu, bo włączają się w życie środowisk lokalnych. Stają się świadomymi obywatelami uczestniczącymi w życiu społecznym. Kolejna wartość to, wg mnie, taka wartość edukacyjna. Poprzez wolontariat, szczególnie dla młodych ludzi, ale nie tylko, można się wiele nauczyć. Oczywiście przede wszystkim mam na myśli tę sferę wiedzy nieformalnej. Ktoś ostatnio na jednej z debat na podobne pytanie powiedział solidarność. Solidarność międzyludzka, obywatelska. Myślę, że to też jest wartością.

 PC10266jpeg


Tekst: Monika Makuch
Zdjęcia: Piotr Cieśla