Początek grudnia to dla wolontariuszy czas na podsumowanie działań i świętowanie sukcesów. W tym roku wolontariusze Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście spotkali się w siedzibie przy ul. Twardej 1, by podziękować sobie za wytrwałość i gotowość do niesienia pomocy, niezależnie od wieku.

Początek grudnia to dla wolontariuszy czas na podsumowanie działań i świętowanie sukcesów. W tym roku wolontariusze Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście spotkali się w siedzibie przy ul. Twardej 1, by podziękować sobie za wytrwałość i gotowość do niesienia pomocy, niezależnie od wieku.

Podczas spotkania Pani Monika Kowalska, Zastępca Dyrektora Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście, podziękowała wolontariuszom za ich otwartość na potrzeby wszystkich mieszkańców dzielnicy Śródmieście. Podkreśliła, że jest to niezwykle istotne, że osoby w każdym wieku czują potrzebę pomagania innym, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie wolontariuszy – seniorów. Była to również okazja, by podziękować wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w projekty edukacyjne, których celem jest wspieranie zarówno najmłodszych mieszkańców dzielnicy, jak i starszych, przygotowujących się do matury, uczniów. Pani Dyrektor zaznaczyła, że taka pomoc procentuje później na całe życie. Jest to dla dzieci nie tylko okazja do polepszenia swoich wyników w nauce, ale również do obserwowania ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym. Taka postawa staje się często dla młodych ludzi inspiracją do samodzielnego działania.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć również wolontariuszy, którzy wspierają warszawskich seniorów. Jak podkreśliła Pani Dyrektor, wspieranie najstarszych mieszkańców dzielnicy to zadanie trudne, ale niezwykle potrzebne. Serce i dobroć, okazane osobom starszym, są wsparciem jakie niejednokrotnie jest im najbardziej potrzebne. Pozwala zapomnieć o problemach i skupić się na fakcie, iż osoby starsze mają doświadczenie, które może stanowić cenny zasób do dzielenia się z młodszymi osobami.

13

Po oficjalnej części, pełnej miłych wspomnień i obiecujących planów na przyszłość, przyszła kolej na wspólne działanie. Tegoroczną niespodzianką przygotowaną dla wolontariuszy były warsztaty z tworzenia czekoladowych łakoci. Uczestnicy spotkania mogli samodzielnie ozdobić przygotowane wcześniej pierniki. Tak przygotowane ozdoby mogły trafić do ich domów na choinkę, lub bezpośrednio na stół. Dzięki płynnej czekoladzie mogliśmy wspólnie tworzyć słodkie jabłka, których przystrojenie zależało wyłącznie od artystycznej inwencji twórców.

Przygotowane formy pralin szybko napełniały się wybranymi nadzieniami. Okazało się, że jest ich tak dużo, że wraz z posypkami liczba możliwych kombinacji jest bardzo duża. Dokładnie jak wiele? Na to pytanie odpowiedzą uczniowie, przygotowujący się do matury z matematyki, już na najbliższych zajęciach :) Wszystkie słodkości mogły zostać zapakowane w ozdobne pudełka i zabrane ze sobą do domu. Nie wszystkie jednak doczekały do takiego finału. Część wolontariuszy wolała już na miejscu sprawdzić efekty swojej twórczości.

220171207 181331

Do późnych godzin wieczornych trwały nie tylko wspólne warsztaty, ale również rozmowy o doświadczeniach, sukcesach i wyzwaniach, czekających nas w 2018 roku. Nie obyło się również bez świątecznych życzeń i sylwestrowych planów.

W imieniu podopiecznych, Dyrekcji i pracowników Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście jeszcze raz dziękujemy wszystkim wolontariuszom i organizacjom pozarządowym zaangażowanym w wolontariat, za współpracę, otwartość i wrażliwość na potrzeby innych ludzi. Bez Was nie byłoby to możliwe!

Tekst i zdjęcia: Bartosz Szymański