Małe może być nie tylko piękne, ale też skuteczniejsze niż duże.

Trwa kolejny nabór do Inkubatora pomysłów na innowacje społeczne, które pomogą osobom zależnym

Czasem dla poważnych wyzwań najskuteczniejsze są drobne rozwiązania – rozwiązania na ludzką miarę. Najlepsze pomysły pojawiają się zaś często ze strony tych, których te wyzwania bezpośrednio dotyczą oraz tych, którzy ich wspierają. Takie założenie przyświeca realizatorom Inkubatora pomysłów na innowacje społeczne, które pomogą osobom zależnym oraz osobom i instytucjom, które dostarczają im wsparcia. Pomysły na innowacje, które w ramach inkubatora będzie można dopracować i zrealizować można zgłaszać do 25 października.

- Pomysłów na to, jak pomóc osobom zależnym pojawia się sporo, ale brakuje mechanizmów ich identyfikowania i wspierania. Chcemy to zmienić - deklaruje Kuba Wygnański z Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia”, która wraz z Miastem st. Warszawa, Gminą Miasta Gdynia oraz firmą ECORYS Polska Sp. z o.o. uruchamia właśnie Inkubator pomysłów na innowacje społeczne, które pomogą w podniesieniu jakości życia osób zależnych i ich opiekunów.
- Chcemy je zauważyć i wspierać na różne sposoby - wiedzą, radą, a wreszcie także pieniędzmi - w pełnym wyzwań, pierwszym okresie ich istnienia. Jeśli się sprawdzą - chcemy dać im szansę na dalszy rozwój, a w przyszłości - może na przyczynienie się do zmiany systemowej. Zmiana „od dołu” jest możliwa i naszym zadaniem jest wspierać tych, którzy w nią wierzą.

innowacje2

Jak się zgłosić i jakie można otrzymać wsparcie?

Każdy może zostać innowatorem społecznym- instytucje, grupy nieformalne, osoby indywidualne. Wystarczy do 25 października zgłosić swój pomysł na innowację, wypełniając prosty elektroniczny formularz na stronie: http://www.innowacjespoleczne.org.pl. Autorzy najciekawszych pomysłów trafią pod skrzydła inkubatora, gdzie otrzymają różnorodne wsparcie w dopracowywaniu swoich koncepcji, a po około 6 miesiącach przygotowań możliwość otrzymania grantu (średnio ok. 40 000 zł) na przetestowanie swojego pomysłu w realnych warunkach. Rozwiązania, które przejdą pomyślnie tę próbę, mają szansę zostać upowszechnione w szerokiej skali.


Jakie pomysły są poszukiwane?

Innowacją może być konkretna rzecz - przedmiot lub urządzenie, usługa lub pomysł na proces - np. nowatorski sposób organizacji wsparcia osób zależnych i dzielenia za nie odpowiedzialności.
- Szukamy pomysłów na rozwiązania, które na początek można zastosować w „mikro skali”, np. w konkretnej instytucji opiekuńczej albo grupie osób z podobnym typem zależności, ale które potencjalnie będą mogły być wdrażane w całej Polsce i które są innowacjami w skali kraju. Nie wyklucza to prób zaadaptowania w polskich warunkach pewnych rozwiązań, które do tej pory stosowano jedynie za granicą i przystosowania ich do polskich realiów - wyjaśnia Ewa Stokłuska, koordynatorka projektu „Innowacje na ludzką miarę” po stronie Fundacji „Stocznia”.
Zgłaszane pomysły mają dotyczyć osób zależnych, a więc takich, które z różnych powodów (przede wszystkim ze względu na wiek lub stan zdrowia) nie są w stanie funkcjonować w pełni samodzielnie i potrzebują stałej opieki. Nowatorskie usprawnienia mogą dotyczyć m.in. osób z różnymi typami niepełnosprawności (ruchową, sensoryczną, intelektualną), osób z zaburzeniami psychicznymi czy osób czasowo zależnych, np. po udarze czy w intensywnej terapii nowotworowej.
Potencjalni innowatorzy z całego kraju będą wspierani przez opiekunów i doradców związanych z inkubatorami, które fizycznie będą działać w dwóch lokalizacjach - w Domu Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy w Warszawie oraz w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Będą to miejsca pracy nad pomysłami z przestrzenią na dyskusję o potrzebach i nowych rozwiązaniach dla osób zależnych i ich opiekunów.


Trzecia edycja naboru do inkubatora trwa do 25 października br.

Więcej informacji o całym przedsięwzięciu i formularz zgłoszeniowy do inkubatora można znaleźć na stronie http://www.innowacjespoleczne.org.pl

Kontakt dla mediów: Ewa Stokłuska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 378 39 73