Otwarty, zaangażowany, skuteczny i pracowity – taki powinien być wzorowy wolontariusz. Tacy są też laureaci poprzednich edycji konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Kim będą zwycięzcy tegorocznej, siódmej już odsłony, przekonamy się już w listopadzie. Kandydatury wolontariuszy działających na Mazowszu można zgłaszać jeszcze do 2 października.

bw5

bw1

W konkursie mogą wziąć udział wolontariusze, grupy wolontariuszy czy rodziny wspólnie zajmujące się pracą wolontariacką. Nieważne czy wolontariusze pracują w szpitalu, szkole czy np. pomagają starszym sąsiadom robić zakupy – liczy się zaangażowanie i bezinteresowna pomoc.

Co ważne, kandydatury na najlepszych wolontariuszy mogą zgłaszać m.in. organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe i samorządowe, ale też osoby, które korzystają z pomocy wolontariuszy. Jeden podmiot może wskazać od 1 do 5 kandydatur (każdą na osobnym formularzu). Wolontariusz może też sam pochwalić się swoją pracą.

W zeszłym roku do konkursu zgłoszono aż 74 kandydatury. Tytuły najlepszych wolontariuszy na Mazowszu trafiły do członkiń i członków Szkolnego Klubu Wolontariatu „Pomocna Dłoń” w Gimnazjum w Borkowie Kościelnym (pow. sierpecki). Motto klubu to słowa profesora Władysława Bartoszewskiego – Najważniejsze, by w życiu być przyzwoitym. Angażują się w działania na rzecz drugiego człowieka w wielu obszarach wolontariatu – pracują z osobami niepełnosprawnymi, osobami starszymi, organizują zbiórki żywności, pomagają w schronisku. Ich postawa może być wzorem oraz inspiracją dla innych. Grupa liczy 50 młodych osób, czyli ponad połowę z 99 uczniów gimnazjum.

Promocja wolontariuszy wśród mieszkańców Mazowsza, uhonorowanie ich pracy, ale też zachęcanie do angażowania się w pracę na rzecz innych, pokazywanie, że wolontariat może mieć wiele twarzy, wiele barw, to główne cele konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu – wylicza Joanna Malarczyk z Biura Dialogu Obywatelskiego w Departamencie Organizacji UMWM.

Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie. „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” to regionalny etap ogólnopolskiego konkursu Sieci Centrów Wolontariatu w Polsce. Najlepsi wolontariusze na Mazowszu zostają automatycznie finalistami tego konkursu i zawalczą o tytuł Wolontariusza Roku.

Aby zgłosić swojego kandydata należy na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Okrzei 35 – osobiście lub za pośrednictwem poczty lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., przesłać formularz zgłoszeniowy wraz z opisem jego działalności w postaci np. wspomnienia, relacji czy pamiętnika. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 2 października 2017 r.

Wręczenie nagród i wyróżnień planowane jest w listopadzie podczas gali konkursu „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”.

Szczegółowych informacji udziela Biuro Dialogu Obywatelskiego w Departamencie Organizacji UM WM pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub nr tel: (22) 59 79 679. Można też zajrzeć na stronę www.dialog.mazovia.pl.

Sylwetki zeszłorocznych laureatów i wyróżnionych wolontariuszy dostępne są na stronie

Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród w 2016 r:

bw4

bw3

bw2