Wybitni warszawiacy, ludzie kultury, nauki i sztuki oraz instytucje działające na rzecz rozwoju stolicy zostali uhonorowani podczas uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Wśród odznaczonych po raz pierwszy znalazły się osoby od lat angażujące się wolontariacko w Warszawie.

Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy poświęcona została 73. rocznicy Powstania Warszawskiego miała miejsce 31 lipca br. na Zamku Królewskim. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy oraz Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy wręczyły odznaki Honorowego Obywatela m.st. Warszawy oraz nagrody m.st. Warszawy. Trafiły one do 22 laureatów. Wśród odznaczonych znalazły się osoby działające społecznie w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Pani Michalina Żebrowska oraz Pan Janusz Czamarski.

Na zdjęciu Michalina Żebrowska i Janusz Czamarski podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy.

Michalina Żebrowska - wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach pracy w Muzeum wspiera jego Dział Edukacyjny, w którym pomaga w opiece nad najmłodszymi gośćmi w Sali Małego Powstańca oraz podczas warsztatów edukacyjnych i gier miejskich. Angażuje się w pomoc przy organizacji obchodów rocznic Powstania Warszawskiego, koncertów, promocji i spotkań, w których biorą udział Powstańcy. Była wolontariuszką w domach dziecka oraz w domu samotnej matki. Od kilku lat organizuje zbiórkę plastikowych nakrętek, dzięki czemu wspiera leczenie ciężko chorego chłopca, wnuka jednego z Powstańców Warszawskich. W ostatnim czasie zainicjowała również zbiórkę okularów dla dzieci z Afryki, a obecnie propaguje zbiórkę używanych telefonów komórkowych na rzecz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej. Jej oddanie w niesieniu pomocy innym jest wzorem postawy społecznej dla młodych wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ważne jest to, aby każdy miał w życiu swój cel i w Muzeum właśnie odkryłam cel w pomaganiu innym. Ta nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Bardzo się wzruszyłam, gdy dowiedziałam się, że ją otrzymam, bo nie działam dla pochwał ani nagród. Chciałam podzielić się swoim czasem i doświadczeniem i stąd trafiłam do tak niesamowitego miejsca. Powstańcy nazywają wolontariuszy strażnikami pamięci i właśnie nimi jesteśmy. Ostatnio po 70 latach wrócił do Polski powstaniec, który poprosił nas o 3 rzeczy – pamięć, szacunek i modlitwę. I to jest właśnie nasze zadanie. Wierzę, że dobro do nas wraca i tym kieruję się w życiu – powiedziała po otrzymaniu wyróżnienia Michalina Żebrowska.

Na zdjęciu przemowa Michaliny Żebrowskiej podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy

Janusz Czamarski - społecznik, przewodnik po stałej wystawie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wolontariusz. Wieloletni pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Organizował zespoły wolontariackie w strukturach ONZ, był także zaangażowany w wolontariat Wolontariat Miast Gospodarzy podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Od kilku lat angażuje się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. Promuje akcję, pomaga w przygotowaniu wolontariuszy, pełni także rolę koordynatora wolontariuszy rozdających papierowe żonkile na ulicach Warszawy. Swoją działalnością inspiruje wielu młodych ludzi do pracy pro publico bono.  

Nagrodę postrzegam z dwóch punktów widzenia. To wyraz pozytywnego nastawienia władz miasta do wolontariatu, którego przedstawiciele po raz pierwszy znaleźli się w zasłużonym gronie laureatów, a po wtóre jest zaszczytnym wyróżnieniem dla licznego zespołu wolontariuszy muzeum POLIN z którym wspólnie pracowaliśmy na ten sukces. Oczywiście jest to także cenne uznanie dla mojej wieloletniej działalności społecznej – powiedział laureat nagrody.

Na zdjęciu Janusz Czamarski odbierający nagrodę od Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy.

Co więcej o wolontariacie mówią Pani Michalina i Pan Janusz? Dowiedz się co na temat zaangażowania społecznego seniorów i młodzieży sądzą laureaci nagrody:


 

Zdjęcia: Ewelina Lach