Za nami drugi moduł szkoleniowy Programu rozwoju wolontariatu w bibliotekach. Szkolenie odbyło się w poniedziałek 17 lipca, dwa miesiące po pierwszym module. Przez ten czas uczestnicy szkoleń (pracownicy 14 publicznych bibliotek w Warszawie) wypracowali wizję wolontariatu w swoich placówkach, zdiagnozowali potrzeby swojej biblioteki, określając tym samym, do jakich działań zaproszą wolontariuszy oraz przygotowali ogłoszenia rekrutacyjne.

4

Podczas poniedziałkowego spotkania bibliotekarki i bibliotekarze mieli okazję do podzielenia się doświadczeniami z dotychczasowego wdrażania wolontariatu w swoich placówkach. Na szkoleniu udało się poruszyć wiele nowych tematów. Rozmowy toczyły się między innymi wokół tego jak zbudować markę wolontariatu w swojej placówce, jak przygotować wolontariuszy do działania, część szkolenia była poświęcona także systemowi komunikacji z wolontariuszami i sposobach na motywowanie ochotników. Kluczowymi tematami były standardy współpracy z seniorami oraz przygotowanie planu wydatkowania grantów, jakie każda biblioteka otrzymała w ramach programu na rozwój wolontariatu w swojej placówce.

3

1

Kolejne (ostatnie już) szkolenie realizowane w ramach programu, odbędzie się za dwa miesiące. Przez ten czas trenerki programu odwiedzą każdą z bibliotek, sprawdzając postępy i wspierając proces wdrażania wolontariatu. Trzymamy mocno kciuki za działania nowych koordynatorów wolontariatu, życząc powodzenia i satysfakcji z szerzenia idei wolontariatu w swoich instytucjach!

2

5

Program rozwoju wolontariatu realizowany jest przez Centrum Komunikacji Społecznej we współpracy z Fundacją Civis Polonus. W programie biorą udział przedstawiciele placówek z 14 bibliotek: Białołęki, Bemowa Ochoty, Pragi Północ, Pragi Południe, Śródmieścia, Targówka, Ursynowa, Wilnowa, Woli, Włoch i Wawra.

Sprawdź również jak wyglądało ostatnie (wrześniowe) szkolenie bibliotekarzy.