Ochotnicy Warszawscy gotowi na lato! Ponad 30 wolontariuszy jest profesjonalnie przygotowanych do pełnienia funkcji wychowawcy lub kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży!

1

Od marca do czerwca warszawscy wolontariusze mogli skorzystać z kursów: pierwszej pomocy, wychowawców wypoczynku, kursów kierowników. 32 osoby otrzymały wsparcie w postaci 63 godzin warsztatów, podczas których planowały pracę wychowawczą, organizację wypoczynku dzieci i młodzieży, tworzyły kreatywne scenariusze zajęć, poznawały zasady udzielania pierwszej pomocy, a to wszystko dzięki szkoleniom realizowanym w ramach projektu „Pomagam – Zyskuję”.

Kurs wychowawcy, czy kierownika zwykle kosztuje ok. 100 – 200 zł. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek. Poza tym, większość proponowanych kursów odpłatnych jest on-line co niestety nie pozwala na uczenie się przez doświadczenie i pracę w grupie. Dlatego bardzo cieszymy się, że takie kursy mogły znaleźć się w ofercie dla warszawskich wolontariuszy. My jako Szkoła Liderów specjalizujemy się w szkoleniach z zakresu umiejętności społecznych, natomiast na etapie tworzenia oferty uznaliśmy, ze najlepiej będzie jeśli za tę część naszego projektu będzie odpowiadał Związek Harcerstwa Polskiego, którego instruktorzy posiadają odpowiednie kompetencje i niezbędne uprawnienia do prowadzenia tego typu kursów. W szkoleniach prowadzonych przez ZHP wzięli udział wolontariusze, którzy na co dzień współpracują ze Stowarzyszeniem Przymierze Rodzin, Centrum Aktywności Lokalnej, Powiślańską Fundacją Społeczną, czy Uniwersytetem Dzieci – opowiada koordynatorka projektu Anna Łukawska- Adamczyk.
Przed nami jeszcze 13 szkoleń. W programie przewidzieliśmy warsztaty z zakresu wystąpień publicznych, komunikacji interpersonalnej, tutoringu w pracy wolontariusza, itp. Pełna lista jest dostępna na www.szkola-liderow.pl oraz www.ochotnicy.waw.pl - dodaje koordynatorka.
Podczas warsztatów poznałam obowiązki kierownika wypoczynku. Dowiedziałam się również jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Instruktorów i całe szkolenie oceniam na 6! – mówi jedna z uczestniczek kursu.

2

Projekt „Pomagam- Zyskuję” realizowany jest przez Fundację Szkoła Liderów w ramach działania „Przygotowanie i prowadzenie miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej dla wolontariuszy w Warszawie” i jest częścią projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.