Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi pn. "Pytanie do eksperta".

Oferta wolontariatu to wizytówka instytucji czy organizacji. To też pierwszy punkt na drodze potencjalnych chętnych do zgłoszenia się na wolontariat. Właśnie dlatego warto się nad nią pochylić. Tworzenie oferty wymaga uważności, w szczególności, gdy robi się to po raz pierwszy. Ale bez obaw! Przygotowaliśmy specjalny poranik, dzięki któremu stworzenie atrakcyjnej i szczegółowej oferty będzie wręcz przyjemnością. Obiecujemy!

Tekst mówi o wszystkich osobach, które koordynują wolontariat oraz działają wolontariacko. Natomiast w tekście użyte będą uniwersalne formy gramatycznie męskie (np. koordynator, wolontariusz).

Ubezpieczenie i porozumienie

To pierwszy i najważniejszy punkt. Obydwie rzeczy koniecznie muszą się znaleźć w ofercie. Nie wolno o nich zapomnieć! O ubezpieczeniu i porozumieniu dla wolontariuszy mówi Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. To dokument, z którym należy się zapoznać, jeśli będziemy się zajmować organizacją wolontariatu. Zawarte w nim są dwa ważne artykuły, które należy mieć na uwadze:

  • Art. 46 ust. 3

Wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jeżeli podpiszesz z wolontariuszem porozumienie na okres dłuższy niż 30 dni wówczas nie musisz ubezpieczać wolontariusza, ponieważ przysługuje mu ubezpieczenie na mocy ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Niemniej jednak w obydwu przypadkach informacja o ubezpieczeniu musi znaleźć się w ogłoszeniu.

  • Art. 44 ust. 1

Świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z korzystającym. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania.

Czas trwania wolontariatu

Opisz dokładnie, ile będzie trwał wolontariat. Dlaczego jest to ważne? Bo w ten sposób wolontariusze mogą oszacować i planować swoje możliwe zaangażowanie. Poniżej znajdują się trzy elementy, które powinny się pojawić w ofercie. Są to: liczba dni, liczba godzin oraz dodatkowy czas, który wolontariusz musi poświęcić, by przygotowac się do wolontariatu. Przy każdej z rzeczy podaliśmy dwa przykłady. Pierwszy dotyczy wolontariatu akcyjnego, a drugi wolontariatu długoterminowego.

Liczba dni

  • Przykład 1 (wolontariat akcyjny): Wolontariat odbywa się podczas jednodniowego festiwalu czytelniczego, który ma miejsce 17 listopada 2025 roku. 
  • Przykład 2 (wolontariat długoterminowy): Wolontariat odbywa się dwa razy w tygodniu, we wtorki i w czwartki.

Liczba godzin

  • Przykład 1 (wolontariat akcyjny): Wydarzenie trwa 5 godzin. W ich czasie wolontariusz może robić sobie przerwy. 
  • Przykład 2: (wolontariat długoterminowy): Każdy warsztat trwa dwie godziny. Podczas warsztatów przygotowana będzie mały poczęstunek (kawa, herbata, ciastka), z którego można korzystać podczas spotkania i robić przerwy wedle uznania. 

Dodatkowy czas spędzony na przygotowaniu do odbywania wolontariatu

  • Przykład 1 (wolontariat akcyjny): Wolontariusz zanim przyjdzie na wydarzenie musi zapoznać się z wysłanymi przez nas materiałami dotyczącymi wydarzenia (około 30 minut). Oprócz tego, tydzień przed festiwalem (sobota, 16 listopada) odbędzie się szkolenie, które potrwa 2 godziny.  
  • Przykład 2 (wolontariat długoterminowy): Wolontariusz prowadzi warsztaty z robienia na drutach. Do tego musi odpowiednio się przygotować i przemyśleć, jak poprowadzi zajęcia i jak zaplanowuje czas ich trwania. Czas poświęcony na indywidualne przygotowanie wynosi szacunkowo 2 godziny.

Oczekiwany czas odpowiedzi organizatora na zgłoszenie wolontariusza.

Bądźmy szczerzy – rekrutacja może być stresująca. Warto więc napisać, jak wygląda proces rekrutacji i w jaki sposób będziesz kontaktować się z wolontariuszem. Oto dwa przykładowe fragmenty:

  • Po przesłaniu formularza w ciągu 5 dni powinieneś otrzymać odpowiedź. Najpewniej zadzwonimy do Ciebie na numer podany w formularzu.
  • Po wysłaniu maila z chęcią wzięcia udziału w wolontariacie w ciągu tygodnia odezwie się do Ciebie koordynator/koordynatorka i zaprosi na krótką rozmowę w naszej placówce.

Opis zadań wolontariusza

Zadania opisz najdokładniej jak umiesz. Dzięki temu zgłaszające się osoby będą wiedzieć na co powinny być przygotowane i czego się od nich oczekuje. Jednocześnie nie należy zbytnio wdawać się w szczegóły. Nie musisz pisać np. "przenoszenie dokumentów między pokojami 12A i 34C" czy "rozdawanie 56 ulotek w błękitnym kolorze i fioletowej ramce". W zupełności wystarczy napisać "prace porządkowe", czy też "rozdawanie materiałów promocyjnych", wtedy wszystko będzie jasne.

Tłumaczenie oferty na język obcy

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój wolontariat był otwarty na osoby mówiące, na przykład, w języku angielskim, przemyśl zapisanie oferty w dwóch językach – po polsku i po angielsku. W ten sposób osoby szukające wolontariatu łatwiej odnajdą ofertę i będą wiedzieć, że czekasz także na ich zgłoszenia.

Dodawanie kategorii

Tworząc ofertę na Miejskim Portalu Wolontariatu możesz dodawać do niej kategorie. Warto skorzystać z tego narzędzia, ponieważ dzięki temu wolontariusze szybciej znajdą ofertę po zaznaczeniu w wyszukiwarce na przykład: danej dzielnicy czy też charakteru działania, np. "kultura", "pomoc społeczna" czy "edukacja". 

Język 

Pamiętajmy - język tworzy rzeczywistość. przecież chcemy dać sygnał, że każda osoba jest mile widziana w naszym wolontariacie. Jeśli nie jesteś pewny/a, czy dane wyrażenie bądź słowo nie jest stygmatyzujące, warto sprawdzić czy komunikujesz się w wolny od uprzedzeń sposób. Aby to zrobić możesz skorzystać z poradników tworzonych przez podmioty zajmujące się zagadnieniami, o których piszesz, przykładowo: 

Warto też zapoznać się z:

Grafiki i zdjęcia

Tekstem można oddać charakter wolontariatu. Ale zdjęciami także! Pamiętaj więc dodaniu dwóch zdjęć:

  1. Zdjęcia oferty
  2. Zdjęcia Twojej organizacji/instytucji

Jeśli ktoregoś z nich nie załączysz, w miejscu zdjęć na stronie wyświetlać się będzie szare pole. Dobrze wiemy, że masz w zanadrzu wspaniałe fotografie, więc nie wahaj się i je dodaj!

Jeśli jest dla Ciebie coś niejasne lub masz pytania – skontaktuj się z nami. Zawsze chętnie Ci pomożemy. 

Odpowiedź przygotowała: Julia Różańska – Zespół Rozwoju Wolontariatu, Centrum Komunikacji Społecznej, Urzędu m.st. Warszawy.


 Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!

Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.