„Słowem! BUDUJEMY mosty międzypokoleniowe” to projekt, który otrzymał dofinansowanie z Urzędu m.st. Warszawy w ramach „Warszawskich Partnerstw dla Wolontariatu”. Realizacja trwała od maja do grudnia 2023 roku na terenie warszawskiej Woli. Ideą, która nam przyświecała, było pokazanie, jak wielką moc mają słowa, oraz jak osoby z różnych grup społecznych i w różnym wieku mogą znaleźć wspólny język.
Działania realizowane były przez Dom Opieki Społecznej „Budowlani”, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 4, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji, Fundację „Jesteśmy Ludźmi”, oraz Spółdzielnie Socjalną „Kto rano wstaje”. W wydarzeniach uczestniczyły osoby starsze, w tym osoby z niepełnosprawnościami, młodzież niedostosowana społecznie, młodzież licealna, dzieci w wieku przedszkolnym oraz rodziny. Celem projektu była aktywizacja, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i osamotnieniu, wzmocnienie więzi rodzinnych oraz budowanie relacji międzypokoleniowych opartych na szacunku i wzajemnej nauce.
W ramach porozumienia odbyły się m.in. spotkania mieszkańców DPS „Budowlani” z uczniami i wychowankami, których zwieńczeniem było otwarte dla społeczności lokalnej wydarzenie „Fajfy międzypokoleniowe”, zorganizowane w ogrodzie DPS. Spotkania były animowane przez partnerów oraz pracowników DPS „Budowlani”, uczestniczyły w nich również rodziny mieszkańców DPS. W ich trakcie, przy kawie i herbacie, zachęcano seniorów do opowiadania swoich wspomnień. Młodzież skrzętnie notowała te historie, co zaowocowało kolejnym etapem projektu: „Mówiliście Wy, piszemy My!”. Zebrane historie mieszkańców DPS stały się inspiracją do opracowania tekstów sześciu bajek – „Opowiadanek Senioralnych”. Cztery teksty oparte zostały na autentycznych przeżyciach bohaterów, a dwie pozostałe to pomysły własne. W „Opowiadankach” opublikowano także wiersz pt.: „Poeta Pan Antoni”, który jest podziękowaniem dla Pana Antoniego, mieszkańca DPS „Budowlani” – lokalnego poety, który zmarł w trakcie realizacji projektu. Książka została zilustrowana z wykorzystaniem prac dzieci, fotografii mieszkańców oraz zdjęciami powstałymi podczas realizacji projektu.
"Wspólne spotkania dzieci i seniorów to wspaniała inicjatywa, która uwrażliwia i konfrontuje dzieci z osobami starszymi, a wydane Opowiadanki to prawdziwe historie z życia seniorów podarowane najmłodszym” – takimi słowami podsumowała projekt wydawniczy Joanna Słowińska, prezeska Fundacji „Wolskie Stado. NIEszkoła”. W kolejnym etapie „Opowiadanki Senioralne” zostały opatrzone numerem ISBN i wydane w nakładzie 1000 egzemplarzy. Książki przekazano przedszkolom na warszawskiej Woli, partnerom projektu oraz rozdano w celach promocji idei wolontariatu. Projekt zakończyło „Spotkanie finałowe – Przyjaźnijmy się dalej!”, które obejmowało koncert finałowy połączony z zabawą sylwestrową, otwartą na społeczność lokalną. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, pracownicy DPS oraz partnerzy projektu. Realizacja projektu pokazała, że, jak mówi Agnieszka Osiak-Stanisławska, dyrektor DPS „Budowlani” – „Istnieje ogromna potrzeba aktywizacji, walki z wykluczeniem społecznym oraz podejmowania działań wolontariackich na rzecz poprawy dobrostanu najsłabszych. Warto włączać w ten proces całe społeczeństwo. Należy oswajać starość i pokazywać młodym pokoleniom, że seniorzy mają ogromny potencjał, z którego warto czerpać. Wspólne obcowanie to szansa na wzajemną naukę, na wypracowanie szacunku poszczególnych grup społecznych, co prowadzi do zbudowania bezpiecznego i odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego."
Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.
Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".
W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.
Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!