Ćwiczenia ze starości: poznać, zrozumieć, wesprzeć

2019-11-16
Ćwiczenia ze starości: poznać, zrozumieć, wesprzeć

Wejdź w buty, a nawet lepiej – w ciało osoby 70-cio czy 80-cio letniej. Mięśnie będą dużo słabsze, stawy mniej ruchome, wzrok zamglony, a słuch dużo gorszy. Trudno sobie wyobrazić jak mogą wyglądać najprostsze czynności jak zrobienie herbaty czy zrobienie zakupów.


„Ćwiczenia ze starości - poznać, zrozumieć, wesprzeć” to szkolenie z wykorzystaniem symulatora odczuć osoby starszej autorstwa Izabeli Cymer i Ewy Drop ze Stowarzyszenia Syntonia.


Specyficzny skafander pozwala na doświadczenie ograniczeń narzucanych przez ciało w wyniku upływu lat. Osoba zakładająca symulator czuje się podobnie jak osoba w zaawansowanym wieku, doznaje zbliżonych trudności w zakresie zmian i trudności sensorycznych i motorycznych tj.: zaburzenia widzenia, niedosłuch, niestabilność chodu, zmniejszenie pojemności płuc, sztywność i ograniczenie ruchomości w stawach, trudności z poruszaniem się, trudności z codziennymi czynnościami tj. przyrządzanie posiłku, ubieranie się, nalewanie wody, spożywanie posiłku, czytanie.


Szkolenie poprowadzi Ewa Drop i Izabela Cymer ze Stowarzyszenia Syntonia. Stowarzyszenie SYNTONIA powstało w 2012 roku z myślą o wspieraniu rodzin na różnych etapach ich rozwoju i życia, w szczególności bliskich osób starszych (opiekunów rodzinnych), osób w wieku emerytalnym oraz rodziców małych dzieci i nastolatków. W tym celu opracowane zostały i są stale rozwijane trzy główne nurty czyli programy: „Blisko Bliskich”, „Senior blisko Siebie” dla osób 60+ oraz „Pracownia Dobrych Rodziców”. Istotą i kierunkiem  działań jest wzmocnienie kompetencji opiekuńczych i kondycji psychicznej opiekunów rodzinnych osób starszych, zwłaszcza osób starszych z demencją, profilaktyka depresji) i profilaktyka zaburzeń pamięci, a także pomoc i wsparcie w radzeniu sobie z wyzwaniami jakie stawiają poszczególne etapy życia, role społeczne w rodzinie oraz wiek. 


Prowadzące


Ewa Drop - psycholog i gerontolog, współautorka i wieloletnia realizatorka programu Blisko Bliskich dla rodzinnych opiekunów osób starszych oraz programów dla osób w wieku emerytalnym z zakresu aktywizacji, utrzymania sprawności umysłu, zapobiegania izolacji społecznej osób starszych i ich otoczenia. Od 2012 nieprzerwanie prowadzi szkolenia gerontologiczne i treningi funkcji poznawczych, konsultacje, seminaria i wykłady dla osób starszych i ich opiekunów. Prowadzi również szkolenia dla wolontariuszy z zakresu pomocy osobom starszym w ramach warszawskiego programu Zaloguj i Pomagaj na rzecz seniorów. Jest konsultantką Telefonu wsparcia dla rodzin i bliskich osób starszych prowadzonym przez Stowarzyszenie Syntonia.


Izabela Cymer - psychoterapeuta, gerontolog. Współautorka i wieloletnia realizatorka programu Blisko Bliskich. Od 2012 nieprzerwanie prowadzi szkolenia gerontologiczne i treningi funkcji poznawczych, konsultacje, wykłady i seminaria dla osób starszych i ich opiekunów. Ukończyła studia na Wydziale Profilaktyki, Resocjalizacji i Problemów Społecznych UW, podyplomowe studium terapii i treningu grupowego na UKSW w Warszawie, szkolenia z zakresu interwencji kryzysowej, zapobiegania przemocy wobec osób starszych, wspierania wolontariatu seniorów. Współtworzy zespół konsultantów Telefonu Zaufania dla Osób Starszych, Telefonu wsparcia dla rodzin i bliskich osób starszych w Stowarzyszeniu Syntonia, a także współpracuje z Rzecznikiem Praw Pacjenta w infolinii eksperckiej “Łączy nas pacjent”. Prowadziła zajęcia ze studentami i wolontariuszami z zakresu organizowania opieki i asystowania osobie starszej. Jest członkiem prezydium Branżowej Komisji Dialogu Społecznego d/s Osób Starszych i Kombatantów przy Biurze Pomocy i Projektów Społecznych UM.


Formularz zgłoszeniowy (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)


Kiedy? >>> 16.11.19. godz. 10.00-12:30
Gdzie? >>> Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie", ul. Nowolipie 25B w Warszawie


W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką programu Katarzyną Sztarbałą: e-mail: katarzyna.sztarbala@camnowolipie.pl, tel.: +48 22 838-34-96 wew. 44


Wydarzenie realizowane jest w ramach Programu WSPIERAJ DOBRZE, kierowanego do wolontariuszy placówek i organizacji opiekuńczo-leczniczych. Program realizowany jest w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej i jest częścią miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.


Więcej o programie