Festiwal Ochotników Warszawskich

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Ochotników Warszawskich!
Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu będą trudności i wyzwania w codziennej pracy koordynatora wolontariatu. Chcemy szczerze porozmawiać o tym, z czym mierzymy się na co dzień w naszych działaniach. O tym jakie przeszkody napotykamy w naszych organizacjach, zespołach, w relacjach z wolontariuszami. Będzie mowa o work life balance (lub jego braku), trudnych relacjach w zespole i nie zawsze idealnych szefach, a także problemach we współpracy z wolontariuszami, ciężkich decyzjach rekrutacyjnych i sytuacjach w naszych wolontariackich zespołach, na które czasami nie jesteśmy przygotowani.
Podczas Warszawskiej Debaty Wolontariackiej zaproszeni goście przedstawią swoje przykłady takich sytuacji i powiedzą, jak sobie z nimi radzą.
Jednocześnie spróbujemy wzmocnić się i pokazać sposoby/narzędzia radzenia sobie z, przynajmniej niektórymi, wyzwaniami. Temu posłużą stoliki eksperckie w formule mini warsztatów.
Ponadto oferujemy przestrzeń na luźne rozmowy przy poczęstunku, bo to najlepszy pomysł na sieciowanie i wymianę doświadczeń.
2 czerwca 2023 r., godz. 11.00-15.00
Pałacyk Konopackiego na Pradze, ul. Strzelecka 11/13, wejście od ul. Środkowej
Zapraszamy do ZAPISÓW! Klikając w link opuszczasz stronę ochotnicy.waw.pl
Program:
- godz. 11.00 – powitanie, Agnieszka Lissowska-Lewkowicz, Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, Antoni Morawski Kierownik Zespołu Rozwoju Wolontariatu Centrum Komunikacji Społecznej
- godz. 11.15 – debata „Trudności i wyzwania w codziennej pracy koordynatora wolontariatu”
prowadzi: Katarzyna Osior-Szot
Nasza prowadząca to ekspertka Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, menedżerka projektów społecznych, trenerka i szkoleniowiec. Jako koordynatorka wolontariatu prowadziła wolontariat różnego rodzaju: w kulturze, młodzieżowy, kryzysowy podczas pandemii, pracowniczy. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu, jest również jedną z pomysłodawczyń i organizatorek programu mentoringowego dla koordynatorów wolontariatu i CSR. Jej drugą miłością zawodową jest język – jako ekspertka Fundacji Języka Polskiego szkoli z upraszczania języka specjalistycznego i efektywnej komunikacji międzyludzkiej.
uczestniczą:
Gabriela Halakiewicz, Fundacja Gajusz
Poznajcie pedagoga społecznego, doradcę zawodowego i społecznego, arteterapeutę. Doświadczenie zdobywała w Domu Dziecka (16,5 roku), w Fundacji Gajusz (11,5 roku) jako koordynator wolontariatu, w Fundacji Robinson Crusoe (13 lat) wspierając w usamodzielnieniu wychowanków pieczy zastępczej; w Centrum Wspierania Rozwoju (rok) prowadząc superwizja dla mentorów. Obecnie od 5 lat konsultant i współtwórca kampanii społecznej "Rodzina Jest dla Dzieci" w Centrum Administracyjnym Pieczy Zastępczej, od 3 lat współtworzy Fundację DOBROdzieje się. Praktycznie, w każdym z obszarów pracuje z Wolontariuszami, koordynuje ich pracę i wspiera działania.
Kinga Wojaczek, Stowarzyszenie Innowacji Społecznych „Mary i Max”
Przedstawiamy Wam psycholożkę, prezeskę i współzałożycielkę Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”. Od 2012 r. wymyśla, bada i wdraża innowacje wspierające osoby w spektrum autyzmu w Polsce. Autorka programu Autilius Wspólna Uwaga, współtwórczyni i koordynatorka Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max”, współtwórczyni programu dla szkół podstawowych - Tutoringu Koleżeńskiego. Aktualnie zaangażowana w adaptację i wdrożenie programu warsztatów umiejętności społecznych PEERS. Działa na pograniczu badań i praktyki. Badawczo związana z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
Michał Senk, Centrum Myśli Jana Pawła II
Naszym Panelistą jest Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, Funkcję tę pełni od 2017, ale w Centrum pracuje od roku 2008. Wcześniej odpowiedzialny za projekty badawcze, edukacyjne i społeczne. Z ramienia warszawskiego ratusza przewodniczył grupie roboczej ds. organizacji Światowych Dni Młodzieży w Warszawie w 2016 r. Był członkiem Zespołu zadaniowego odpowiedzialnego za organizację w Warszawie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z wykształcenia politolog, ukończył podyplomowe studia menedżerskie z zarządzania zasobami ludzkimi. Jest także trenerem umiejętności liderskich w ramach projektu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 1998 instruktor harcerski, był także Instruktorem Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery ZHP.
- godz. 12.30-14.00 – stoliki eksperckie
- prawo pracy w NGO, Anna Eljasik
- Rodzaje umów o pracę
- Różnice między umową o pracę a umową zlecenie
- Rozwiązanie umowy o pracę
- Rozwiązania dotyczące niestandardowych czasów pracy i nadgodzin
- work life balance koordynatora wolontariatu, Piotr Thieme
- Umiejscowienie koordynatora wolontariatu w strukturze organizacji
- Szczegółowy zakres obowiązków koordynatora wolontariatu
- Wsparcie organizacyjne od zespołu
- koordynator wolontariatu a trudne relacje z wolontariuszami, Katarzyna Osior-Szot
- Jak znaleźć dobry balans między przyjacielskimi relacjami z wolontariuszami a wymaganiem i egzekwowaniem pracy?
- Jak wspierać wolontariuszy, nie nadużywając przy tym własnych sił?
- Jak skutecznie pracować z wolontariuszami z różnymi potrzebami i możliwościami percepcyjnymi?
- godz. 14.00 – poczęstunek