Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Zaangażowanie całych rodzin w wolontariat, może przynieść wiele korzyści. „Rodzinny” wymiar wolontariatu nie musi ograniczać się do podejmowania aktywności przez dzieci i ich rodziców. Wolontariuszy, którzy chcą uczestniczyć całymi rodzinami, można angażować na wiele sposobów, z naszych doświadczeń wynika, że najczęściej są to działania o charakterze akcyjnym. Na pewno wielu z Was, zastanawia się, dlaczego warto rozwijać wolontariat angażujący rodziny w swojej instytucji/organizacji. Mamy dla Was odpowiedź!

Dlaczego warto rozwijać wolontariat angażujący rodziny w swojej instytucji/organizacji?

Wolontariat rodzinny nie jest w Polsce jeszcze tak popularny, jak w niektórych krajach zachodnich, mało kiedy słyszymy o tym, aby do organizatorów wolontariatu zgłaszali się wspólnie członkowie rodzin. Warto się zastanowić nad tym z której strony możemy podejść do zmiany tej sytuacji – czy poprzez trafianie do mieszkańców z promocją korzyści z wspólnego wolontariatu czy przez próbę zmiany optyki organizatorów wolontariatu. Patrząc na to, co dzieje się np. w USA, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech – gdzie naturalnym i popularnym jest działanie społeczne w towarzystwie rodziców, dzieci, dziadków czy dalszej rodziny – możemy inspirować się i wyobrażać sobie jak moglibyśmy to przenieść na grunt Warszawy. Z pewnością możemy także zastanawiać się nad tym dlaczego organizatorzy wolontariatu w tych krajach tak chętnie proponują zaangażowanie w gronie rodziny, a także kreują sprzyjające okoliczności dla tej konkretnej formy aktywności obywatelskiej. Niemal w każdych badaniach dotyczących aktywności wolontariackiej, gdy pada pytanie o przyczyny braku zaangażowania, wśród odpowiedzi dominuje „nie mam czasu na wolontariat”. Mogę spekulować, że duża grupa osób ma takie odczucie, że chętnie podjęłaby się wolontariatu, ale zwyczajnie „nie stać” ich na to czasowo. Jestem przekonany, że odczucie to towarzyszy zwłaszcza osobom pracującym, a już na pewno osobom, które jednocześnie mają dzieci – zwłaszcza małe.

Wolontariat rodzinny to możliwość między innymi dla tych osób – formułując taką ofertę wolontariatu mówimy – „nie musisz szukać specjalnego miejsca w swoim kalendarzu na wolontariat – to po prostu jedna z możliwości ciekawego spędzenia sobotniego popołudnia z Twoją rodziną. Tak samo dobra, a może nawet lepsza, niż spacer po parku, wyjście do kina czy jakakolwiek inna aktywność”. W ten sposób poszerzamy, jako organizatorzy wolontariatu, grono osób, które mogą stać się naszymi wolontariuszami – teraz, wraz ze starszymi członkami rodziny, a w przyszłości – również samodzielnie. Nie wymagamy od nikogo, by szukał opieki nad dzieckiem na czas wolontariatu, ale dajemy wyjątkową okazję robienia czegoś razem. Okazję, by przekazać ważne, uniwersalne wartości i postawy – bycie pożytecznym, empatycznym, pomocnym. Jednocześnie wolontariat „dla rodzin” to nie tylko ten dotyczący rodziców z dziećmi. To także możliwość wspólnego działania np. dziadków z wnukami, kuzynostwa, a nawet kilku pokoleń rodziny. Są różne przypadki i na pewno warto komunikować propozycję możliwie szeroko, by każda rodzina, niezależnie od sytuacji życiowej, czuła się zaproszona do uczestnictwa.

Podsumowując – uważam, że największy zysk z wolontariatu dla rodzin to ten, że w gronie naszych wolontariuszy pojawią się zupełnie nowi ludzie, nawet tacy, którzy bez tej propozycji nigdy nie pojawili się w naszej organizacji czy instytucji. Dlatego warto przemyśleć, czy w naszych działaniach, zadaniach dla wolontariuszy, znajdzie się przestrzeń dla „rodzinnych” przedsięwzięć.

W ramach realizacji projektu „Ochotnicy warszawscy” jeszcze w tym roku zrealizujemy kampanię społeczną zachęcającą warszawianki i warszawiaków do wolontariatu rodzinnego.

Odpowiedź przygotował: Antoni Morawski – Zespół Rozwoju Wolontariatu, Centrum Komunikacji Społecznej, Urzędu m.st. Warszawy.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!
Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.