Kiedy rozpoczynamy nowy rok często zadajemy sobie pytanie; co zrobić, aby nadchodzący czas był jeszcze lepszy od minionego? Jakie wprowadzić zmiany? Jakie cele obrać, by życie zarówno prywatne, jak i zawodowe przynosiło nam coraz więcej satysfakcji, spełnienia i szczęścia? 

O wolontariacie w 2023 roku i postanowieniach noworocznych rozmawiamy z koordynatorkami wolontariatu - Malwiną Borkowicz z Domu Kultury „Rembertów”, Katarzyną Zalewską z Domu Pomocy Społecznej „Budowlani” i Martą Badowską-Florkowską z Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz.

Jak myślicie, co przyniesie 2023 rok? Jaki będzie wolontariat w Waszych instytucjach?

Malwina Borkowicz: Myślę, że 2023 przyniesie nowe, ciekawe wyzwania, które przyjmiemy z radością, bo przez ostatnie miesiące zbudowaliśmy prężną grupę wolontariuszy – gotowych na wszystko! W Domu Kultury „Rembertów” pragniemy kontynuować projekty rozpoczęte w ubiegłym roku, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, przede wszystkim te związane z pomocą dla rodzin z Ukrainy.

A jaki będzie wolontariat w DPS „Budowlani”?

Katarzyna Zalewska: Rozwojowy! Nasza instytucja „na poważnie” rozpoczęła swoją przygodę z wolontariatem w 2022 roku. Postawiliśmy przed sobą cel, jakim jest odczarowanie marki DPS jako „poczekalni śmierci”. Przez ostatni rok udało nam się nawiązać współpracę wolontariacką z naszym wolskim środowiskiem, zachęcając mieszkańców, aby uczestniczyli w organizowanych przez nas wydarzeniach, nawiązywali przyjaźnie z naszymi mieszkańcami. Jesteśmy przekonani, że możemy dużo od siebie dać i pokazać światu, ale też chcemy z tego świata czerpać pełnymi garściami. Mam ogromną nadzieję, że 2023 rok będzie czasem pogłębiania już zawartych przyjaźni oraz dalszą rozbudową sieci wolontaraickich. Ogromnym marzeniem jest również rozwój wolontariatu przyłóżkowego dla mieszkańców leżących, a więc tych, którzy najbardziej potrzebują towarzystwa, uśmiechu, bycia obok.

Dwie wolontariuszki w siedzą w sali, odwrócone plecami, w tle ekran z prezentacją.

Jakie są priorytety w rozwoju wolontariatu w 2023 roku w OPS Dzielnicy Żoliborz?

Marta Badowska-Florkowska: W OPS Dzielnicy Żoliborz wolontariat realizowany jest blisko od 25 lat. W 2023 roku nasz ośrodek w dalszym ciągu będzie realizował wolontariat indywidualny na rzecz mieszkańców, jak i również wolontariat akcyjny przy organizacji eventów na rzecz mieszkańców naszej dzielnicy. W takich spotkaniach swoją pracą wspierają nas wolontariusze z żoliborskich szkół podstawowych i liceów.

Jak myślicie, co może sprawić Wam największą radość i satysfakcję w koordynacji wolontariatu w 2023 roku, a co może stać się wyzwaniem?

Marta Badowska-Florkowska: Zawsze ogromną radość sprawia mi gotowość naszych wolontariuszy do podejmowania kolejnych działań. Kiedy tylko telefonuję do nich z prośbą o pomoc są po prostu gotowi, nie spotykam się z odmową. To właśnie mnie satysfakcjonuje i jest sensem mojej pracy, za każdym razem im za to dziękuję. Jeśli chodzi o wyzwania to niepokoi mnie fakt galopującej inflacji, która może być zagrożeniem dla pozyskiwania nowych wolontariuszy. Podejrzewam, że pewnie niewielu z nich może pozwolić sobie na świadczenie nieodpłatnej pomocy w dużym wymiarze czasowym, co oczywiście jest zrozumiałe.

Grupa dzieci stoi obok mikołaja w zimowej scenerii, w tle choinka.

Katarzyno, Malwino, jak myślicie, co Wam może sprawić największą radość i satysfakcję w koordynacji wolontariatu w 2023 roku, a co będzie wyzwaniem?

Katarzyna Zalewska: Ogromną radość sprawia mi, gdy działanie wolontariackie „klika”, gdy okazuje się, że założenie staje się strzałem w dziesiątkę. DPS „Budowlani” w ramach „Warszawskich partnerstw dla wolontariatu”, które stanowią element projektu „Ochotnicy warszawscy”, zainicjował budowanie wspólnych sieci wolontariackich wśród środowisk zagrożonych zjawiskiem wykluczenia społecznego. Na przykładzie działania „Budujemy mosty, łamiemy bariery! - wspólny projekt dla wolontariatu” okazało się, że jest to właściwy kierunek, który wykazał, że grupy tych najsłabszych stają się silne razem, a ta siła aktywizuje i przywraca chęć do życia. Będę bardzo szczęśliwa, gdy w 2023 roku będziemy wciąż podążać ścieżką siły i rozwoju, budując nowe przyjaźnie i kolejne niezapomniane wydarzenia. Natomiast jeśli chodzi o wyzwanie w koordynacji wolontariatu, myślę, że jedyna trudność może wiązać się z tym, że doba ma jedynie 24 godziny <uśmiech>.

Malwina Borkowicz: Jeśli chodzi o mnie, to w koordynacji wszelkich projektów, w tym wolontariatu, zawsze największą radość sprawia tworzenie się społeczności wokół danej sprawy. Obserwowanie jak ludzie, którzy jeszcze do niedawna byli „zewnętrzni”, stają się „wewnętrzni” – to wielka satysfakcja. Wyzwaniem w 2023 roku z oczywistych względów, może być planowanie wydatków związanych z akcjami wolontariatu. Ceny produktów i usług rosną, a jako Dom Kultury „Rembertów” chcemy stale zapewniać zarówno wolontariuszom, jak i odbiorcom akcji wysoką jakość warunków do wspólnego działania.

Wolontariusz wręcza statuetkę "mikrofon" seniorce w ludowym stroju.

Czego życzycie stołecznym wolontariuszom i koordynatorom wolontariatu?

Katarzyna Zalewska: Wolontariusze robią wspaniałe rzeczy i życzę, aby ta otwartość i wrażliwość na drugiego człowieka towarzyszyła im zawsze. Wszystkim koordynatorom wolontariatu życzę natomiast nieskończonych pomysłów na tworzenie piękniejszego świata razem.

Marta Badowska-Florkowska: Wolontariuszom życzę satysfakcji i zadowolenia z niesienia bezinteresownej pomocy na rzecz drugiego człowieka, a koordynatorom życzę wciąż nowych wyzwań, ciągłego rozwoju i spełnienia zawodowego.

Malwina Borkowicz: Wolontariuszom, koordynatorom, wszelkim sympatykom i osobom, którym idea pomagania jest bliska – życzę wytrwałości. W czasach, które przynoszą niepewność, niepokój – twórzmy wspólnie przestrzeń, która daje nadzieję. Twórzmy społeczność, która udowadnia, że wszystkiemu można podołać, jeśli się zjednoczymy.

Dziękujemy za chwilę refleksji i rozmowę. Dołączamy do Waszych życzeń i trzymamy kciuki za wcielenie postanowień noworocznych w życie. Wszystkiego dobrego! Niech 2023 rok przyniesie Wam dużo zdrowia, siły, równowagi, energii do działania i poczucia spełnienia!


Rozmowa: Dorota Kaczmarek

Zdjęcia przekazane przez OPS Dzielnicy Żoliborz