Ubiegłe lata, mimo że trudne i pełne wyzwań, w wielu szkołach uwidoczniły wartość wolontariatu. Dostrzeżono, że wolontariat to nie tylko pojedyncze akcje charytatywne, ale przede wszystkim społeczność osób, które mogą na siebie liczyć oraz są wsparciem dla ludzi wokół niezależnie od sytuacji. Tegoroczna oferta wsparcia rozwoju wolontariatu w szkołach skierowana jest zarówno do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z wolontariatem (chcą założyć koło/klub wolontariusza i zaplanować jego działania), jak i do tych, które mają już spore doświadczenie, ale liczą na inspirujące pomysły, okazje do wymiany doświadczeń, chcą tchnąć nowe życie w szkolny wolontariat.

W roku szkolnym 2022/2023 będzie można skorzystać z różnorodnych form wsparcia. Pragniemy wspierać nauczycieli i opiekunów szkolnych kół wolontariatu, aby tworzyli wolontariat, który:

 • umożliwia uczniom i uczennicom rozwijanie kompetencji i zdobywanie doświadczeń zgodnych z ich zainteresowaniami,
 • uczy empatii wyrażonej poprzez uważne rozpoznawanie sytuacji i potrzeb odbiorców pomocy, 
 • integruje społeczność szkolną oraz umożliwia nawiązywanie wartościowych relacji pozaszkolnych, a zwłaszcza międzyszkolnych,
 • uczy pracy projektowej oraz współpracy w zespole.

Zapraszamy do zapoznania się z zaproponowanymi przez nas formami wsparcia w ramach programu, w różnym stopniu wspierającymi rozwój wolontariatu w szkołach. Program składa się z trzech niezależnych od siebie części: kompleksowego programu rozwoju wolontariatu w szkole (w ramach zamkniętej grupy z mentoringiem), wydarzeń otwatych oraz bieżącego wsparcia w formie doradztwa.


Zamknięte Grupy z mentoringiem

Nabór potrwa do końca września 2022 r. lub do wyczerpania limitu miejsc

Kompleksowy program rozwoju wolontariatu w szkole obejmuje:

 • Zindywidualizowane mentorskie wsparcie merytoryczne wynoszące minimalnie 5, a maksymalnie 12 godzin zegarowych w roku szkolnym 2022/23.
 • Bieżące wsparcie organizacyjne koordynatorki programu – Anny Mitury.
 • Dostęp do wartościowych materiałów edukacyjnych w ramach kursu internetowego.
 • Możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy z innymi uczestnikami grupy.
 • Możliwość otrzymania zaświadczenia o ukończeniu Programu na zakończenie roku szkolnego 2022/23.

Pobierz Regulamin programu i sprawdź szczegółowe informacje o grupach z mentoringiem.

Przejdź do formularza zgłoszeniowego do zamkniętej grupy z mentoringiem (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)


Wydarzenia otwarte: szkolenia, warsztaty, festiwale internetowe

Nauczycieli z warszawskich szkół i innych zainteresowanych tematem zapraszamy na bezpłatne wydarzenia on-line:

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń wraz z formularzami zgłoszeniowymi publikowane są na bieżąco w naszym kalendarzu, w zakładce "Wydarzenia i szkolenia".

Pobierz Regulamin wydarzeń otwartych w ramach programu.


Bieżące wsparcie – doradztwo

Wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w konkretnych, bieżących sprawach (np. odpowiedzi na pytania związane z formalno-prawną lub merytoryczną organizacją wolontariatu w szkole) zapraszamy do kontaktu indywidualnego:

 • mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • telefonicznego: (+48) 518 364 525.

grafika z logotypami i napisem "Ochotnicy warszawscy w szkołach"

Działanie finansowane jest przez m.st. Warszawa w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.
Bezpośrednim realizatorem jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

logo CEO

Centrum Edukacji Obywatelskiej to największa edukacyjna organizacja pozarządowa w Polsce. Przy jej wsparciu nauczycielki i nauczyciele wprowadzają do szkoły metody nauczania i tematy, dzięki którym uczennice i uczniowie angażują się w swoją edukację i lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata.

Prowadzimy programy, które rozwijają wiarę we własne możliwości, otwartość oraz krytyczne myślenie, uczą współpracy i odpowiedzialności, zachęcają do zaangażowania w życie publiczne i działania na rzecz innych.

Proponowane rozwiązania opieramy na ponad 25-letnim doświadczeniu, wiedzy eksperckiej i współpracy z praktykami. Z naszego wsparcia korzysta około 20 tysięcy nauczycielek i nauczycieli oraz dyrekcje kilku tysięcy szkół z całej Polski.