Rozstrzygnięta została I odsłona tegorocznej edycji konkursu „Pokaż się z dobrej strony”, którego celem jest promowanie dobrych ofert współpracy kierowanych do wolontariuszy.
W ramach konkursu zapraszamy wszystkie warszawskie podmioty uprawnione do korzystania ze świadczeń wolontariuszy, do zamieszczenia w serwisie www.ochotnicy.waw.pl ofert współpracy. Konkurs "Pokaż się z dobrej strony" ma uzmysłowić osobom odpowiedzialnym za współpracę z ochotnikami, jak ważnym elementem organizacji wolontariatu jest skuteczna rekrutacja. Formułowanie oferty to pierwszy krok w nawiązaniu relacji z potencjalnym wolontariuszem. Spośród zgłoszonych propozycji, organizatorzy konkursu już drugi rok wybierają najciekawsze, najstaranniej przygotowane oferty, a ich autorzy pod koniec roku zostaną nagrodzeni wyróżnieniami za zdobycie I, II, III miejsca.
W 2017 roku podczas "Dnia Koordynator Wolontariatu" w konkursie wyróżniliśmy:
- Fundację Mary i Max - zwycięska oferta charakteryzowała się precyzją formułowania, czytelnością i szczegółowością. Organizacja dawała również potencjalnym wolontariuszom możliwość kreatywnego udziału w wolontariacie.
- Warszawski Ogród ZOOlogiczny, doceniony za dokładny i pomocny dla wolontariuszy opis prac, którymi mogą wesprzeć Ogród.
- Warszawski Szpital dla Dzieci (III miejsce), za bardzo rzetelne przygotowanie oferty dostępnej dla wszystkich grup wiekowych, wsparcie wolontariuszy, dokładny opis działań, ciekawą narrację użytą w opisie działań.
Dziś mamy przyjemność przedstawić kolejnych organizatorów, którzy szczególnie zwrócili uwagę Kapituły konkursu. Wybraliśmy trzy propozycje współpracy dla wolontariuszy, opublikowane na wiosnę w serwisie www.ochotnicy.waw.pl. Laureatami zostały oferty przygotowane przez: Muzeum Warszawy, Fundację Wszystkie Mazurki Świata oraz Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.
Muzeum Warszawy - "Zostań wolontariuszem na otwarcie drugiej części wystawy głównej w Muzeum Warszawy"
Wyczerpująco opracowana oferta adresowana do odbiorcy, który już na wstępie ma jasno wyszczególnione zadania jakich się podejmie. Ciekawe zestawienie zadań, począwszy od szkoleń a skończywszy na sprawowaniu opieki nad artystami. Jasno określony czas do zagospodarowania. Wyczerpujący opis projektu z bogatym warsztatem edukacyjnym i tematycznym. Wiadomo kogo szuka Muzeum i co daje w zamian. Ciekawe i zwięzłe treści z dokładnym opisem dla potencjalnego wolontariusza.
Na uwagę zasługuje m.in.: dokładny czas trwania wolontariatu z określeniem godzin. Wolontariusz już na początku widzi wyszczególnione zadania jakie są do wykonania, wraz z opisem projektu, w jakim będzie brał udział. Całość jest przejrzysta i klarowna.
Fundacja Wszystkie Mazurki Świata - "Wolontariat przy wiosennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata"
Ciekawa oferta, zaprezentowana w interesującym stylu. Przedstawiająca święto muzyki w przestrzeni miejskiej czyli coś dla oka i ucha. Już na wstępie widać kim powinien być potencjalny wolontariusz. Wielość proponowanych działań daje okazję do włączenia się w liczne działania wolontariackie.
Na uwagę zasługuje m.in.: ciekawa forma zachęcenia do wolontariatu i przedstawienia zadań budząca zainteresowanie odbiorcy. informacje nt. projektu skłaniają do wzięcia udziału w przedsięwzięciu . Możliwość tworzenia Festiwalu pobudza wyobraźnie i skłania do podjęcia wyzwań stawianych przez organizatora jakim jest otwartość na kreatywność ochotnika do własnej inicjatywy.
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy - "Poszukiwani wolontariusze do pomocy dzieciom w nauce"
Przedstawiona oferta ośrodka pokazuje już na wstępie, kim powinien być wolontariusz chcący udzielać pomocy i wsparcia. Jakie cechy osobowości mają znaczenie w jakże trudnych decyzjach jakim jest praca z dziećmi. Opis projektu przedstawiony został w sposób wyczerpujący i jasny. Jakie dodatkowe wymagania powinien posiadać potencjalny ochotnik i jaką odpowiedzialność ponosi wolontariusz podczas systematycznej pracy z dziećmi. Jak ważną rolę będzie odgrywało wsparcie wolontariusza.
Propozycja trudnego, ale jakże cennego wolontariatu, bo na rzecz dzieci i rodzin objętych specjalistycznym wsparciem. Jednakże autorom udało się w zachęcający sposób przedstawić tą propozycję. Na uwagę zasługuje przemyślana oferta wsparcia wolontariuszy, co jest szczególnie istotne w tego rodzaju pracy.
Wyróżnione oferty zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji konkursu. Skład finalistów uzupełniony zostanie o wybrane oferty z dwóch kolejnych głosowań: lato i jesień.
Szukasz wsparcia w napisaniu dobrego wolontariackiego ogłoszenia? Chcesz się dowiedzieć jak rozpocząć rekrutację wolontariuszy? Skorzystaj z oferty wsparcia organizatorów wolontariatu: konsultacji, poradnictwa, szkoleń czy bezpłatnej infolinii!
Działanie prowadzone jest w ramach projektu „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.