Jak co roku wiele warszawskich dzielnic starannie przygotowało się do uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Urzędy, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, domy kultury oraz organizacje pozarządowe – wszystkie te podmioty, których działalność jest aktywnie wspierana przez wolontariuszy, będą chciały odwdzięczyć się ochotnikom za ich energię, czas i wspólną pracę w 2017 roku. Początek grudnia w wielu miejscach Warszawy będzie poświęcony tematyce wolontariatu - na ochotników i miłośników wolontariatu czekają wystawy, występy artystyczne, konkursy, spotkania, uroczyste gale, wręczenia nagród, a także szczególne podziękowania za aktywność wolontariacką w przestrzeni miejskiej od Zespołu Ochotników warszawskich! Szczegóły poniżej:

BEMOWO

Zarząd Dzielnicy Bemowo dziękuje wolontariuszom i koordynatorom wolontariatu podczas ogólnodzielnicowego spotkania w Urzędzie Dzielnicy w dniu 5 grudnia. Celem spotkania jest uhonorowanie osób propagujących na co dzień wolontariat oraz pracujących bezinteresownie dla dobra innych, a także popularyzacja idei wolontariatu wśród mieszkańców Dzielnicy Bemowo. W programie spotkania przewidziana jest część oficjalna (podziękowania, życzenia, przemówienia), występ artystyczny, spotkanie z couchem Dawidem Wawrzyniakiem (mini wykład połączony z krótkim warsztatem) oraz poczęstunek i rozmowy przy kawie.

BIELANY

Duch wolontariatu będzie obecny w dniu 5 grudnia w sali widowiskowej w Urzędzie Dzielnicy Bielany. Bielańska Gala Wolontariatu to coroczne wydarzenie na mapie stolicy, z wieloletnią tradycją, które gromadzi bielańskie środowisko wolontariackie. Wspólny wieczór będzie okazją do podziękowań, podsumowań i niespodzianek od organizatora dla gości.

MOKOTÓW

Mokotowski Dom Kultury Kadr to jedna z kilkudziesięciu instytucji w Warszawie, która przyłączyła się do drugiej edycji programu „Kulturalny Bilet Wolontariusza”, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Kronenberga przy Citi Handlowym. W ramach akcji Kadr przeznaczył pulę bezpłatnych wejściówek dla wolontariuszy ze stołecznych instytucji i organizacji, którzy zechcą skorzystać z inicjatywy. Ale to nie wszystko! Kadrowi wolontariusze zostaną również zaproszeni na dedykowane im spotkanie, które będzie okazją do podziękowania za wsparcie przy działaniach instytucji.

OCHOTA

„Wolontariat z ochotą” to hasło, które bez wątpienia od wielu lat zyskuje na popularności w Warszawie. Dzielnicowe Święto Wolontariusza, które jest organizowane właśnie pod hasłem „Wolontariat z Ochotą”, odbędzie się już po raz XIV! Będzie to okazja do promocji wolontariatu w Dzielnicy i integracji osób już zaangażowanych w działalność społeczną. Podczas spotkania uhonorowani zostaną wolontariusze, którzy współpracują z ochockimi organizacjami pozarządowymi i instytucjami, a całość uświetni część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 280. To wyjątkowe wydarzenie jest współtworzone łącznie przez 17 miejskich instytucji i organizacji pozarządowych! 5 grudnia będzie również obchodzony w szkołach na Ochocie – VII LO im. J. Słowackiego, CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”, Szkole Podstawowej nr 97 im. L. Kruczkowskiego oraz Szkole Podstawowej nr 175 im. H. Marusarzówny. Uczniowie, nauczyciele, dziękujemy i życzymy Wam wielu inspiracji do działania na korzyść!

PRAGA-POŁUDNIE

To już V edycja Dzielnicowego Dnia Wolontariusza na Pradze-Południe. Organizatorzy uroczystości (wśród nich Urząd Dzielnicy, Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe i szkoły) podczas gali 5 grudnia ogłoszą wyniki konkursu „Wyróżniony Wolontariusz”, którego laureatami zostają osoby propagujące wolontariat i pracujące bez wynagrodzenia na rzecz innych. Ponadto w programie wydarzenia zaplanowano występy artystyczne, poczęstunek oraz targi wolontariackie.

TARGÓWEK

Targówek to kolejna dzielnica, która przygotowując (już po raz dziewiąty) uroczystą galę pragnie w szczególny sposób uhonorować swoich wolontariuszy w dniu ich święta. Dla ochotników-uczestników gali z Targówka będą przygotowane drobne upominki, poczęstunek oraz spotkanie z „ciekawym człowiekiem”. Zapraszają Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek oraz Zespół Szkół im. P. Wysockiego. Nie mniej wolontariackiego klimatu czeka na odwiedzających placówki Biblioteki Publicznej. Bibliotekarza zapraszają do obejrzenia gazetek i wystaw ściennych, odbioru drobnych gadżetów promujących wolontariat oraz udziału w dedykowanym ochotnikom quizie!

WESOŁA

W Dzielnicy Wesoła chyba nie ma szkoły podstawowej, w której nie obchodzono by Dnia Wolontariusza! Uczniowie i nauczyciele z Wesołej spędzą 5 grudnia podczas kiermaszu świątecznego, spotkania z wolontariuszką, warsztatów promujących ideę wolontariatu, spisywania dobrych uczynków, oglądania filmów z podsumowaniem działań Szkolnego Klubu Wolontariatu czy przygotowania gazetki szkolnej na temat wolontariatu. Będzie się działo! Pozdrawiamy szkoły podstawowe 171 im. S. Staszica, 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej, 173 im. Górników Polskich, 174 im. Tadeusza Kościuszki i nr 353 im. „Wielkich Odkrywców”.

WŁOCHY

Wieloletnia tradycja obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza ma się dobrze także w dzielnicy Włochy. Ośrodek Pomocy Społecznej już od wielu lat obchodzi święto wolontariuszy. Jak podkreślają sami przedstawiciele Ośrodka, to szczególna chwila, podczas której mogą w specjalny sposób podziękować wolontariuszom, którzy włączają się w prace z zakresu pomocy społecznej. W tym roku na wolontariuszy czeka prawdziwa gratka – warsztaty kulinarne dla dorosłych, organizowane w Villi Intrata w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Warsztaty będą okazją do wyrażenia wdzięczności za bezinteresowną pomoc i uśmiech, który wolontariusze wielokrotnie wywołują na twarzach dzieci, młodzieży i dorosłych – klientów Ośrodka. W obchody wolontariackiego święta włączają się również CLIX Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie we współpracy z Domem Kultury Włochy, Szkoła Podstawowa nr 66 im ks. J. Chrościckiego oraz Szkoła Podstawowa nr 87.

ŻOLIBORZ

Czy wiecie od ilu lat żoliborski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi program wolontariatu? Od przeszło 20! Dzięki tej okrągłej rocznicy obchody Dnia Wolontariusza będą jeszcze bardziej wyjątkowe. Uroczystość łącząca te dwa wydarzenia będzie miała miejsce w dniu 5 grudnia w Urzędzie Dzielnicy. Podczas spotkania osobom zaangażowanym w pracę na rzecz mieszkańców Żoliborza zostaną wręczone podziękowania za wspieranie idei wolontariatu, zaangażowanie i realizację wspólnych przedsięwzięć. Organizatorzy przewidują w programie również poczęstunek i występy artystyczne.

Bez wątpienia w Warszawie nie zabraknie atrakcji z okazji święta wolontariatu. Dla tych co dużo przemieszczają się po stolicy polecamy już jutro uważnie rozglądać się po przestrzeni miejskiej (szczególnie w centrum miasta), zwracać uwagę na ekrany multimedialne w komunikacji miejskiej oraz oczywiście obserwować profil Ochotników warszawskich w serwisie facebook. 5 grudnia zapowiada się pełen wrażeń i niespodzianek!

Opracowanie: Barbara Rogalska