18 grudnia w Pałacyku Konopackiego na warszawskiej Pradze odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dzień Koordynatora Wolontariatu 2024. To święto, pełne inspiracji, wiedzy i pasji, zapisało się w naszej pamięci jako wielki sukces! Spotkaliśmy się, by wymieniać się doświadczeniami i docenić tych, którzy na co dzień z sercem i zaangażowaniem kierują zespołami wolontariuszy. W programie nie zabrakło inspirujących prelekcji, które dostarczyły nowej energii do działania, a także emocjonującego momentu wyłonienia laureatów w konkursie "Koordynator Wolontariatu 2024".

Zdjęcie przedstawia scenę, na której stoi Agnieszka Lissowska-Lewkowicz, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu oraz Antoni Morawski, kierownik Zespołu Rozwoju Wolontariatu w Centrum Komunikacji Społecznej. Z tyłu na ekranie wyświetlona jest grafika z napisem "Dzień Koordynatora 2024"

Wydarzenie rozpoczęły prelekcje, które na długo zostaną w pamięci uczestników. Naszymi gośćmi byli specjaliści, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem:

  • Joanna Malinowska-Parzydło przekazała uczestnikom wiedzę, jak świadomie kreować wizerunek koordynatora wolontariatu. W swojej prelekcji podkreśliła, że marka osobista powinna być budowana na trzech kluczowych filarach: zaufaniu, które zdobywa się poprzez konsekwentne i etyczne działania, autentyczności, dzięki której pozostajemy spójni i wiarygodni, oraz autorytecie, który wyrasta z kompetencji i zaangażowania.

Zdjęcie przedstawia sale na której zgromadzeni są uczestnicy wydarzenia. Na scenie występuje prelegentka - Joanna Malinowska-Parzydło. Za nią na ekranie wyświetla się slajd z informacjami czego będzie dotyczyła jej prelekcja

  • Karol Biegała zajął się tematem LinkedIna, pokazując, jak za pomocą tego narzędzia skutecznie pokazać swoją pracę i osiągnięcia. Podzielił się także pomysłami na to, jak angażować odbiorców i budować wartościową sieć kontaktów.

Zdjęcie przedstawia sale, w której zgromadzeni są uczestnicy wydarzenia. Na scenie znajduję się prelegent - Karol Biegała. Za nim, na ekranie wyświetla się slajd "Budowanie marki osobistej na linkedinie"

  • Ewa Hartman mówiła o tym, jak radzić sobie z emocjami i stresem w pracy koordynatora. Jej wystąpienie było lekkie i pełne humoru, ale jednocześnie skłaniało do refleksji nad tym, jak ważne jest dbanie o swoje emocje, by nie wypalić się w pracy z ludźmi.

Zdjęcie przedstawia scenę, na której stoi prelegentka - Marta Hartman. Za nią na ekranie znajduję się slajd  z napisem " Umysł jutra"

  • Wioletta Liberadzka jako przedstawicielka Fundacji Rak’n’Roll, podzieliła się szeregiem kreatywnych i łatwych do zastosowania pomysłów na to, jak dbać o siebie i o swoich współpracowników. Wskazała, że troska o własne potrzeby oraz zdrową atmosferę w zespole nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jej wskazówki i przykłady praktyk w fundacji, pokazały jak ważne jest zadbanie o siebie w pracy, która często wymaga dawania z siebie bardzo dużo.

Zdjęcie przedstawia scenę, na której stoi prelegentka - Wioletta Liberadzka. Za nią wyświetlony jest slajd ze znakiem graficznym Fundacji Rak'n'Roll

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było ogłoszenie wyników konkursu "Koordynator Wolontariatu 2024". Spośród wielu inspirujących zgłoszeń wyłoniliśmy trójkę wyjątkowych koordynatorek:

  • 1 miejsce - Weronika Rzepecka z Fundacji Nagle Sami. Weronika jako koordynatorka wolontariatu linii wsparcia dla ludzi w żałobie wykazuje się niezwykłymi umiejętnościami organizatorskimi, z pasją i sercem wykonuje pracę koordynatora wolontariatu. Dba aby wolontariusze pomagając innym nie wypalali się i aby wyzwanie rozmów z osobami w trudnym stanie psychicznym nie wpływało negatywnie na ich dobrostan.
  • 2 miejsce - Katarzyna Golec ze Szkoły Podstawowej nr 307. Katarzyna wspólnie z Wolontariuszami podejmuje szereg inicjatyw i akcji, a także sama poświęca dużo czasu na przygotowanie materiałów do danego wydarzenia. Wykazuje inicjatywę, ma wiele pomysłów, prezentuje bardzo aktywną postawę, zaraża uśmiechem i życzliwością. Potrafi zachęcić i porwać do działania rzeszę ludzi.
  • 3 miejsce - Agnieszka Włodkowska z Fundacji AVE. Agnieszka to z pasji i życiowej misji – wolontariuszka, działaczka pozarządowa. Nazywana "mamuśką" ze względu na swoje liderowanie, „ogarnianie” wszystkiego od A do Z i wciąganie do współpracy innych. Jest dobra, doświadczona, zatroska, uważna na wolontariuszy.

Zdjęcie przedstawia scenę, na której stoją laureatki konkursu "Koordynator Wolontariatu 2024"

Gratulujemy zwyciężczyniom, a także wszystkim koordynatorom i koordynatorkom wolontariatu, którzy zostali zgłoszeni do konkursu. Serdecznie dziękujemy uczestnikom i uczestniczkom wydarzenia za obecność i wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia za rok!


Wydarzenie jest finansowane ze środków miasta stołecznego Warszawy, w ramach realizacji projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem oferty wsparcia dla organizatorów wolontariatu jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.