Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu zaprasza do korzystania z kompleksowej oferty wsparcia organizatorów wolontariatu w Warszawie w  ramach realizacji działań w projekcie „Ochotnicy warszawscy”. W ramach projektu przygotowano szkolenia dla organizatorów na różnym poziomie zaawansowania:

Początkujący organizatorzy - osoby rozpoczynające współpracę z wolontariuszami, które dotychczas nie korzystały ze szkoleń i wsparcia w zakresie organizacji wolontariatu. Nie mają doświadczenia w koordynacji wolontariatu. Potrzebują bazowej wiedzy z zakresu organizacji wolontariatu.
W ofercie zawiera się podstawowe szkolenie z zakresu organizacji wolontariatu; grupowe sesje coachingowe, indywidualne konsultacje.

Średnio zaawansowani organizatorzy - współpracujących już z wolontariuszami w niewielkim zakresie, zmotywowani do rozszerzenia współpracy, oczekujący zgłębienia wiedzy w zakresie, m.in.: planowania pracy wolontariuszy, promocji wolontariatu, skutecznej komunikacji z wolontariuszami, podsumowania pracy wolontariuszy, wykorzystania narzędzi ułatwiających organizacje wolontariatu, motywowania wolontariuszy.
Przygotowano szkolenia pogłębiające umiejętności zarządzania wolontariatem; indywidualny tutoring, spotkania networkingowe.

Zaawansowani organizatorzy - osoby potrzebujące kompetencji w zakresie: komunikacji z wolontariuszami, współpracy z biznesem w ramach wolontariatu, rozwoju wolontariuszy, samorozwoju.
Dla grupy tej w ofercie jest doradztwo ze strony menadżerów – wolontariuszy z biznesu, szkolenia.

Wszyscy koordynatorzy wolontariatu, bez względu na poziom zaawansowania, są ponadto zaproszeni do udziału m.in. w wizytach studyjnych w wiodących warszawskich organizacjach, debatach na tematy ważne dla warszawskiego wolontariatu, udziału w nieformalnych spotkaniach oraz bardziej oficjalnych debatach wolontariackich. Szkolenia będą się odbywały w dwóch edycjach – wiosna/lato 2017 i jesień 2017 r.

O szczegółach szkoleń informujemy na bieżąco w zakładce "aktualności". Harmonogram jesiennych warsztatów jest dostępny tutaj.

Dla organizatorów przygotowano także dwa konkursy: „Pokaż się z dobrej strony” promujący te placówki, które w sposób szczególny przygotowują oferty pracy zachęcające do współpracy wolontariuszy oraz konkurs „Koordynator wolontariatu”, w ramach którego wyróżnieni zostaną ci organizatorzy wolontariatu, którzy w sposób wzorowy organizują pracę wolontariuszy.

Organizatorzy wolontariatu mogą również korzystać z indywidualnego wsparcia w postaci infolinii oraz spotkań.

Bezpośredni kontakt z realizatorami działań: Centrum Wolontariatu w Warszawie ul. Nowolipki 9b  tel. 22 635 27 73;  Infolinia: 0 800 300 594. Koordynator projektu: Pani Joanna Stachurska e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


17361373 10208991167204103 1458689989 n

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

Centrum Wolontariatu działa od 1993 i było pomysłodawcą oraz realizatorem pierwszego w Polsce Biura pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej (w 1994 r., a w 2006 r. pierwszego pośrednictwa wolontariatu on-line pod nazwą „Skrzynka Dobroci”). Już w połowie lat 90’ Centrum rozpoczęło proces tworzenia Centrów Wolontariatu na terenie całego kraju. Od ponad 15 lat Centrum Wolontariatu wspiera realizację systematycznych badań  wolontariatu w Polsce – Wolontariat i filantropia Polaków. Członkowie stowarzyszenia brali udział w przygotowywaniu Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Stowarzyszenie organizowało wolontariat w czasie w czasie Europejskich letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010, a dwa lata później przygotowało i obsługiwało Centrum Wolontariuszy w projekcie „Wolontariatu Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012tm”. Centrum Wolontariatu było współrealizatorem pierwszej, pilotażowej odsłony projektu wolontariatu miejskiego w stolicy „Ochotnicy warszawscy”.

Centrum Wolontariatu poza bezpośrednią pomocą oferowaną ze strony wolontariuszy stanowi też swoiste Centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych i placówek publicznych w zakresie: organizowania programów z udziałem wolontariuszy, prowadzenia szkoleń dla koordynatorów wolontariuszy, poradnictwa prawnego, układania i wdrażania strategii rozwoju wolontariatu w środowiskach lokalnych. Dla zainteresowanych działalnością w charakterze wolontariuszy oferuje pomoc w nawiązaniu kontaktu z wybrana placówką, przygotowanie do pracy w charakterze wolontariusza oraz wsparcie w codziennej działalności. Więcej informacji o działalności na www.wolontariat.org.pl oraz pod nr. bezpłatnej infolinii 0 800 300 594.