Kompleksowa oferta wsparcia organizatorów wolontariatu w Warszawie. Szkolenia zostały pogrupowane w trzech zakresach: formalnym, praktycznym oraz relacyjnym. Ponadto odbywają się spotkania branżowe, wizyty studyjne i debaty. Istnieje także możliwość odbycia stażu w wybranych podmiotach.


W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie przygotowało szereg działań, które kierowane są do dużego grona odbiorców. Tym razem proponujemy ofertę szkoleń pogrupowaną ze względu na zakres szkoleń: formalny, praktyczny, relacyjny.

  • ZAKRES FORMALNY Adresowany do osób, które chcą zgłębić m.in. podstawy prawne wolontariatu, zakres i formę zawieranych umów z ochotnikami, ubezpieczenie wolontariuszy, ochronę danych osobowych.
  • ZAKRES PRAKTYCZNY Adresowany do osób, które chcą zgłębić m.in przygotowanie wolontariuszy do pracy, planowanie wolontariatu, przygotowywanie ofert pracy, korzystanie z portalu www.ochotnicy.waw.pl, wykorzystywanie mediów społecznościowych w zarządzaniu pracą wolontariuszy.
  • ZAKRES RELACYJNY Adresowany do koordynatorów poszukujących inspiracji w zakresie motywowania wolontariuszy, komunikacji, samorozwoju, rozwiązywania konfliktów, rozwijania kompetencji wolontariuszy, podsumowywania współpracy z ochotnikami czy nowych trendów w wolontariacie.

Wszystkich koordynatorów wolontariatu zapraszamy ponadto do udziału m.in. w spotkaniach branżowych, wizytach studyjnych w wiodących warszawskich organizacjach, debatach na tematy ważne dla warszawskiego wolontariatu. Oferujemy poradnictwo i doradztwo w zakresie organizacji wolontariatu. Dodatkowo uczestnikom oferujemy odbycie stażu w wybranych warszawskich placówkach dla wzmocnienia swojej ścieżki rozwoju oraz samodzielność w rozwijaniu się i kształceniu. Podobnie podczas 2 dniowego Festiwalu Ochotników Warszawskich, koordynatorzy będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów tematycznych, dyskusji czy wspólnej akcji wolontariackiej w przestrzeni miejskiej. 

Dla organizatorów przygotowaliśmy także dwa konkursy: „Pokaż się z dobrej strony” promujący te placówki, które w sposób szczególny przygotowują oferty pracy zachęcające do współpracy wolontariuszy oraz konkurs pod roboczym tytułem „Koordynator roku”, w ramach którego chcemy wyróżniać tych organizatorów wolontariatu, którzy w sposób wzorowy organizują pracę wolontariuszy.

Ponadto w Centrum Wolontariatu działa codziennie punkt konsultacyjny. Dostępna jest także bezpłatna infolinia nt. wolontariatu pod nr. 0 800 300 594. 

Bezpośredni kontakt z realizatorami działań: Centrum Wolontariatu w Warszawie, ul. Nowolipki 9b, tel. 22 635 27 73; Infolinia: 0800 300 594. Koordynator projektu: Elżbieta Baranowska-Pytko e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem działań
 

Dzięki ofercie wsparcia organizatorów w 2017 roku ponad 530 osób z 220 warszawskich instytucji i organizacji pozarządowych poszerzyło swoją wiedzę i zyskało skuteczne narzędzia do współpracy z ochotnikami. 

Chcesz być na bieżąco z ofertą dla organizatorów? Zapraszamy do śledzenia działu aktualności oraz profilu "Ochotników warszawskich" w serwisie facebook.

 


17361373 10208991167204103 1458689989 n

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

Centrum Wolontariatu działa od 1993 i było pomysłodawcą oraz realizatorem pierwszego w Polsce Biura pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej (w 1994 r., a w 2006 r. pierwszego pośrednictwa wolontariatu on-line pod nazwą „Skrzynka Dobroci”). Już w połowie lat 90’ Centrum rozpoczęło proces tworzenia Centrów Wolontariatu na terenie całego kraju. Od ponad 15 lat Centrum Wolontariatu wspiera realizację systematycznych badań  wolontariatu w Polsce – Wolontariat i filantropia Polaków. Członkowie stowarzyszenia brali udział w przygotowywaniu Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Stowarzyszenie organizowało wolontariat w czasie w czasie Europejskich letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010, a dwa lata później przygotowało i obsługiwało Centrum Wolontariuszy w projekcie „Wolontariatu Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012tm”. Centrum Wolontariatu było współrealizatorem pierwszej, pilotażowej odsłony projektu wolontariatu miejskiego w stolicy „Ochotnicy warszawscy”.

Centrum Wolontariatu poza bezpośrednią pomocą oferowaną ze strony wolontariuszy stanowi też swoiste Centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych i placówek publicznych w zakresie: organizowania programów z udziałem wolontariuszy, prowadzenia szkoleń dla koordynatorów wolontariuszy, poradnictwa prawnego, układania i wdrażania strategii rozwoju wolontariatu w środowiskach lokalnych. Dla zainteresowanych działalnością w charakterze wolontariuszy oferuje pomoc w nawiązaniu kontaktu z wybrana placówką, przygotowanie do pracy w charakterze wolontariusza oraz wsparcie w codziennej działalności. Więcej informacji o działalności na www.wolontariat.org.pl.